Időközi: Fidesz-Ellenzék 3:1 Budapesten, az eredmény Karácsony szerint csalódás, a szavazók távollétükkel üzentek

POLITIKA
2022 június 27., 06:47
  • Időközi önkormányzati választást tartottak vasárnap Budapesten, több megyeszékhelyen és szerte az országban. A nap a Fidesz látványos sikerével és az egyesült ellenzék markáns vereségével zárult.
  • 18 szavazás volt, a Fidesz ebből 16-on indult és 12-n győzött, az ellenzék Budapesten és vidéken is 1-1 helyen tudott nyerni, a fővárosban 2 képviselői helyet buktak el.

"Csalódást keltő eredmény, kár lenne tagadni (...) A budapesti körzetekben a választói részvétel két helyen még a 20 százaléknak is alatta maradt, a másik két körzetben is csak leheletnyivel volt több. (...) az ellenzéki szavazók távolmaradásukkal büntették az ellenzéki pártokat azért a teljesítményért, amit április 3-a óta produkálnak."

Így foglalta össze a vasárnapi időközi választások eredményért Karácsony Gergely a Facebookon. A főpolgármester szerint

"Megüzenték, hogy ez az április 3-a óta bemutatott „melyikünk a legnagyobb kicsi” játék nem vezet sehova. Megüzenték, hogy nem vezet sehova az az ellenzéki hozzáállás, hogy „ha a Fideszt nem tudjuk legyőzni, hát győzzük le egymást”. A választók megüzenték: ébresztő!"

Karácsony azért fogalmazott ennyire erősen, mert vasárnap három kormánypárti és egy ellenzéki képviselő nyert a budapesti kerületi időközi önkormányzati választásokon, úgy, hogy ezek közül két helyen eddig ellenzéki mandátumot szerzett meg a kormánypárt.

Budapesten a IV. kerület 2-es és a VIII. kerület 5-ös egyéni választókerületében a képviselő halála miatt kellett időközi választást tartani. Az V. kerület 3-as és a VII. kerület 4-es egyéni választókerületében pedig azért, mert lemondott egy-egy képviselő.

A Nemzeti Választási Iroda adatai szerint az V. kerületben Nagy Gergő, a Fidesz-KDNP jelöltje nyert a szavazatok több mint 70 százalékával. A második helyen a Momentum, a DK, az LMP és az MSZP közös jelöltje, Fábián Benjámin végzett több mint 27 százalékkal. A függetlenként induló Schmuck Andor kevesebb mint 2 százalékot ért el, míg Burián-Kozma Dávid, a Munkáspárt-ISZOMM jelöltje mindössze két szavazattal 1 százalékot sem ért el.

A VII. kerületben ugyancsak kormánypárti jelölt nyert. Ripka András, a Fidesz-KDNP jelöltje a szavazatok több mint 45 százalékát szerezte meg. Jenei Kevin Martin, aki a DK, a Jobbik, az MSZP, az LMP és a Párbeszéd támogatásával indult, valamivel több mint 28 százalékot kapott. Terdik Roland, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) jelöltje több mint 13 százalékos eredményt ért el. Sima Ákos József, az Élhető Erzsébetváros Egyesület jelöltje több mint 8, míg Olajos János a Megoldás Mozgalom (MEMO) támogatásával csaknem 4 százalékot ért el. Gál Péter, a Munkáspárt-ISZOMM támogatottja 3 szavazatot szerzett, ezzel félszázalékos eredményt sem ért el.

A VIII. kerületben Gondos Judit, a Fidesz-KDNP jelöltje a szavazatok több mint 63 százalékával nyert. Pityó László, aki a DK, a Jobbik, a Momentum, az MSZP és az LMP támogatásával indult, több mint 35 százalékos eredményt ért el. Simon György, a Munkáspárt-ISZOMM jelöltje 9 szavazattal alig több mint 1 százalékot szerzett.

A főváros IV. kerületében Vasvári László, a DK, az LMP, a Momentum, a Jobbik, az MSZP és a Párbeszéd közös jelöltje szerzett képviselői mandátumot, miután a szavazatok több mint 47 százalékát kapta. Néhány százalékkal lemaradva, több mint 40 százalékos eredménnyel Drabant Fruzsina, a Fidesz és az Újpestért Egyesület jelöltje végzett a második helyen. Mester János a Mi Hazánk támogatásával több mint 6, míg az MKKP jelöltje, Magyar Péter mintegy 4 százalékot szerzett. A független Jánvári-Halmai Józsefre 13 szavazat érkezett, ezzel alig több mint 1 százalékos eredményt ért el.

A nagyobb városokban csak a civilek voltak a Fidesz igazi ellenfelei

Megyei jogú városokban 5 választást tartottak, ezek közül 3 helyen a Fidesz, 2-n helyi civil szervezet győzött.

Szolnokon a Szolnok Pletykafalu Közössége Egyesület színeiben Menkó Gyula 73 százalékot ért el, de itt nem volt fideszes jelölt, Menkó egy ellenzéki (DK-Párbeszéd-MSZP-LMP) és egy Fidesz-közeli szélsőbalos (Munkáspárt-ISZOMM), valamint egy kutyapárti ellenfelet előzött meg.

Békéscsabán a Hajrá Békéscsaba jelöltje, Vargha Tamás ért el 56 százalék feletti eredményta. fideszes Alföldi Károly ellen.

Egerben a fideszes Orosz Lászlóné 47,13 százalékkal is nyerni tudott három független és egy Mi Hazánk-os ellenfele előtt.

Nyíregyházán viszont két ellenzéki vetélytársa is volt a fideszes Halkóné Dr. Rudolf Évának, aki ennek ellenére közel 75 százalékot kapott.

Szegeden a fideszes Ruzsa Roland 59-38-ra verte az Összefogás Szegedért Egyesület jelöltjét.

Kisebb városok: Fidesz 6, függetlenek 2, ellenzék 1

Az összesen 14 vidéki próbálkozási lehetőségből az ellenzék 1 önkormányzati képviselői helyet tudott behúzni. Egy olyan gyöngyösi körzetben, ahol nem indult fideszes. Sári István Imre (MSZP-DK-JOBBIK-LMP-Momentum) itt 75 százalékkal győzött egy független jelölt ellen.

A nem megyei jogú városokban ezen felül további 8 hely volt kiadó. Ezek közül a Fidesz a következő helyeken nyert:

Szigetszentmiklós, Kőszeg, Nagykőrös, Békés, Sárvár és Keszthely.

A két független győzelem Tökölön - fideszes ellenfél híján - és Kiskőrösön született.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.