Vilmos Sándor holland király független vizsgálat elkészítését rendelte el az Orániai-Nassaui-ház Hollandia gyarmati történelmében betöltött szerepéről – írja az MTI az NlTimes alapján.Vilmos Sándor
A holland kormány közleménye szerint a kutatás három évig tart majd, és a XVI. század végétől a posztkoloniális korszakon át egészen napjainkig terjedő időszakot vizsgálja majd. A tanulmányt a leideni egyetem készíti Gert Oostindie, a gyarmati és posztkoloniális történelem szakértője által vezetett bizottság felügyelete mellett.
„A múlt alapos ismerete elengedhetetlen ahhoz, hogy a történelmi tényeket és fejleményeket megértsük, és a lehető legvilágosabban és legőszintébben szembe tudjunk nézni emberekre és közösségekre gyakorolt hatásukkal” – mondta közleményében Vilmos Sándor holland király.
Gert Oostindie, a kutatást vezető történész 2006-ban Gyöngyök és a Korona címmel könyvet adott ki az Orániai-Nassaui-ház gyarmatokhoz fűződő viszonyáról. A NOS közszolgálati televíziónak azt mondta, Vilmos Sándor felmenői minden valószínűséggel rabszolgatartók voltak, és a Nyugat-indiai Társaságon keresztül részt vettek a transzatlanti rabszolga-kereskedelemben is. „Ez önmagában nem meglepő, mivel ők voltak az elit és a vezetők, de hogy pontosan mennyi hasznot húztak a rabszolgakereskedelemből azt nem lehet még tudni.”
A holland kormány a múlt hónapban jelentette be, hogy december 19-én hivatalosan is bocsánatot kér Hollandia gyarmati múltja miatt. A bocsánatkéréseket a kabinet különböző tagjai fogják felajánlani Hollandiában, Suriname-ban és a Holland Antillákon.
Szintén novemberben a kormány közölte, hogy szakértői vizsgálatot indítanak a királyi ház gyűjteményeiben található gyarmati műtárgyak eredetét illetően. Egy különbizottság a becslések szerint 10 ezer műtárgyat fog megvizsgálni, hogy kiderítse, hogy ezek törvényesen vannak-e az Orániai-Nassaui-ház birtokában.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.