A nepáli legfeldőbb bíróság szerdán elrendelte, hogy engedjék szabadon a 20 éves börtönbünetését töltő sorozatgyilkost, Charles Sobhraj, akit csak a kígyó néven ismert a világ. A vietnámi és indiai származású, francia állampolgárságú gyilkoslegalább 20 nyugati turistát ölt meg az 1970-es években Indiában, Thaiföldön és Nepálban.
A 78 éves Sobhraj-t Katmanduban 20 év börtönre ítélték, amiért 1975-ben meggyilkolt egy amerikai és egy kanadai turistát. A büntetéséből 19 évet már letöltött, védői pedig petíciót nyújtottak be, hogy idős korára és jó magaviseletére tekintettel engedjék már most szabadon. A bíróság pedig ezt meg is engedte, így a kígyót szabadon is engedték, 15 napon belül pedig kitoloncolják Franciaországba.
Az ékszerkereskedőként dolgozó férfi kereste az Ázsiába utazó fiatal nyugati turisták társaságát, akiknek aztán kábítószert kevert az italába és meggyilkolta és kirabolta őket. Thaiföldön a bikinis gyilkosként ismerték, miután több nőt is meggyilkolt, akik fürdőruhás holttestét Pattaya tengerpartján találták meg. A kígyó gúnynév pedig azért ragadt rá, mert olyan ügyesen álcázta magát és egy ideig úgy tűnt, mindig meg tud lógni az őt üldöző hatóságok elől.
Sobhraj a nepáli büntetése előtt 20 évet már börtönben töltött Indiában, bár sikerült lefizetnie az őreit, így büntetésének nagy részét lényegében luxuskörülmények között tölthette. 1986-ban sikerült megszöknie, miután az őreit is sikerült elkábítania, de hamarosan elfogták. Később azt nyilatkozta, csak azért szökött meg, hogy meghosszabbítsák a büntetését Indiában, mert különben az indiai hatóságok kiadták volna Thaiföldnek, ahol szintén több gyilkosság miatt körözték.
Indiában 1997-ben szabadult, majd egy időre Franciaországban élt. A 2000-es évek elején aztán úgy döntött, inkább visszatér Nepálba, ahol viszont még érvényben volt ellene az elfogatóparancs az 1975-ös gyilkosságokért, az amerikai Connie Jo Bronzich megöléséért 2004-ben, a kanadai Laurent Carriere meggyilkolásáért 2014-ben ítélték el. Sobhraj életéről és gyilkosságairól tavaly a Netflix és a BBC közös sorozatot készített. (BBC, Guardian)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.