A 87 éves Iwao Hakamadát 1968-ban ítélték halálra, négy ember meggyilkolásának vádjával. A bíróság szerint a férfi 1966-ban kirabolta és megölte főnökét, annak feleségét és két tinédzser gyermekét. Az áldozatokat halálra késelték a saját otthonukban.
A férfi először beismerte a gyilkosságokat, később azonban visszavonta vallomását, a bíróság előtt pedig ártatlanként hivatkozott magára.
Hakamada az ítélet után világrekordot jelentő 45 évet töltött a siralomházban, viszont 2014-ben új bizonyítékok merültek fel az ügyében. Felmerült, hogy az ügy eredeti nyomozói manipulálhatták a bizonyítékokat, ugyanis a helyszínen talált vérnyomok DNS-vizsgálata után kiderült, hogy azok nem egyeznek a férfiével.
Hakamadát ezután átmenetileg szabadon engedték humanitárius okokból, és az ügy újratárgyalását rendelték el. A fellebbviteli bíróság azonban négy évvel később megváltoztatta ezt a határozatot, így az ügy a legfelsőbb bíróságra került, mely 2020-ban visszaküldte azt megfontolásra.
A fellebbviteli bíróság most jutott a megfontolás végére, melynek eredményeképpen az ügy újratárgyalását rendelte el.
Japán azon kevés fejlett államok közé tartozik, ahol még mindig létezik halálbüntetés. Az ázsiai országot rendszeresen kritizálják emberi jogi szervezetek, amiért titkos módon hajtja végre a kivégzéseket.
Az elítéltek csak kivégzésük reggelén tudják meg, hogy aznap hajtják végre az ítéletüket. Hozzátartozóik pedig csak azután értesülnek erről, amikor már kivégezték őket.
A halálbüntetés-ellenes csoportok üdvözölték a japán bíróság döntését. Szerintük sérült a férfi igazságos eljáráshoz fűződő joga, mert vitatott bizonyítékok alapján ítélték el.
(via The Guardian)