Egy új kutatás szerint a mai Spanyolország területén már 3000 évvel ezelőtt is hallucinogén drogokat fogyasztottak az emberek - írja a BBC. A Scientific Reports oldalán megjelent tanulmányt készítő tudósok úgy vélik, hogy menorcai sírokban találták meg Európa legrégebbi közvetlen bizonyítékát arra, hogy a bronzkor végén élő emberek hallucinogén anyagokat szedtek.
A Menorca délnyugati részén található Es Càrritx-barlangban több mint 200 emberi sír található, és a tanulmányt készítők szerint mintegy 600 éven át használták, Kr. e. 800-ig, rituális és temetkezési helyként a környéken élők. A kutatók szerint ezeknek a rituáléknak a részeként fogyasztották el a meglehetősen erősnek tűnő pszichoaktív anyagokat a szigeten lakók. Ezeken az eseményeken feltehetőleg sámánok is részt vettek, akik „képesek voltak a növényi drogok mellékhatásainak ellenőrzésére”.
A pszichoaktív anyagokat a sírokból előkerült vörösre festett hajszálakból mutatták ki. A minták alapján a hallucinációkat kiváltó atropin és szkopolamin mellett a szigetlakók efedrint is fogyasztottak, ami szűkíti az ereket, növeli a vérnyomást és serkentő hatást gyakorol a szívműködésre és a központi idegrendszerre. Ezek összessége pedig erős delíriumot és hallucinációkat idézett elő a tudósok szerint.
A kutatók azt is kiemelték, hogy a barlangban olyan edényeket is találtak, amik fedelére spirális motívumokat véstek. Ezeket a faragványokat a hallucinogének hatása alatt álló személyek megváltozott tudatállapotukban készítették el.
Az időszámításunk előtti drogfogyasztásra Európában korábban csak közvetett bizonyítékokat találtak, mint például a ilyen típusú növények megjelenése a művészi ábrázolásokon.