Nekünk minden magyar számít, bárhol éljen a világban, és minden magyar számíthat is ránk – mondta Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó az Országgyűlés nemzeti összetartozás bizottsága autonómia albizottságának ülésén.
A főtanácsadó azt mondta, 2023-ra a világ magyarsága „Trianon óta sosem látott módon él együtt”. A magyar kormánynak 2011 óta van nemzetstratégiája, számos gyakorlati lépés történt az elmúlt évtizedben, például az, hogy a magyar kormány támogatja a határon kívüli magyar közösségek önigazgatási, önkormányzási törekvéseit. „Elősegítjük a közösségek fennmaradását, támogatjuk a magyarságuk megőrzését, az egyéni és közösségi jogaik érvényesülését, a szülőföldön boldogulást, együttműködést”, és a felelősségvállalást az alaptörvény is rögzíti – mondta.
Szili Katalin azt mondta, a magyar közösségek „Ausztráliától Kanadáig, Dél-Amerikától Svédországig mindenütt ott vannak”, vagyis „elmondhatjuk, hogy ma már világnemzet vagyunk”.
Fontosnak nevezte, hogy mindenki élhessen magyarként a saját szülőföldjén, az autonóm közösségek gazdaságilag mindig fejlettebbek, és húzzák magukkal a környező térségeket is.
Szili Katalin azt mondta, a 2024 második felében esedékes soros magyar elnökség alatt öt fontos nemzetpolitikai alapelvet szeretnének az EU „asztalára letenni”:
Utóbbinál Szili fontosnak nevezte az őshonos és az Európában otthont kereső, migrációs közösségek egymástól való elválasztását.
„A nemzeti kisebbségekkel való foglalkozás és szabályozás hosszú távon stabilitáshoz vezet” – mondta Szili, aki szerint ha ezt nem teszik meg, akkor a kisebbségek ügye mindig konfliktusforrás marad.
Elmondta, hogy a Nemzetpolitikai Kutatóintézetnél elindítottak egy kézikönyvsorozatot, ami a kisebbségeket ismerteti meg a jogaikkal, segítve őket abban, hogy élni tudjanak velük. A sorozat több része (Erdély, Kárpátalja, Felvidék és Muravidék) már elkészült, a köteteket feltöltötték az intézet honlapjára is. (MTI)