Orbán Viktor egyik stratégiai tanácsadója szerint a kegyelmi botrány figyelmeztető jel volt

POLITIKA
április 29., 13:20

„A kegyelmi döntés nyomán kialakult politikai hullámzást azonban még nem nevezném földrengésnek. Ez egy figyelmeztető jel volt a kormánypártok számára, hogy figyeljenek oda jobban azokra a morális dimenziókra és a mindennapi élet rezdüléseire, amelyek a nagypolitikai és világpolitikai játszmák közepette lehet, hogy a háttérbe szorultak” - mondta az Indexnek Stumpf István, Orbán Viktor Stratégiai Tanácsadó Testületének tagja.

Az Index a kegyelmi botrányra hivatkozva kérdezte Stumpftól, hogy van-e a kormánypártoknak aggodalomra oka, aki szerint „mindig van miért aggódni, függetlenül attól, hogy a Fidesz négyszer nyert kétharmaddal, egy választás mindig kihívást jelent.” Elmondta, hogy a Covid, a háború és a gazdasági növekedés miatt nehezebb lett az emberek élete, „és valószínűleg az elégedetlenség nőni fog”.

Szerinte „részben ezt a fajta elégedetlenséget és a közelmúlt morális krízisét használja ki Magyar Péter formálódó új politikai mozgalma.” „De egy dolog ilyen gyorsan összehozni egy protest típusú szerveződést, amely képes megjeleníteni az elégedetlenséget, és egy másik, hogy mindezt hogyan lehet kormányzóképességet felmutató erőforrássá átalakítani. Végső soron ez a legfontosabb kérdés: elhiszik-e az emberek egy politikai erőről, hogy képes vezetni az országot? ” - mondta.

Orbán Viktor a Tokaj-Hegyalja Egyetem udvarán Hörcsik Richárd, a térség fideszes országgyûlési képviselője, Stumpf István felsõoktatási modellváltás koordinálásáért felelõs kormánybiztos, az intézményt fenntartó alapítvány kuratóriumának elnöke és Bolvári-Takács Gábor megbízott rektor társaságában az egyetem tanévnyitó ünnepsége után Sárospatakon, 2021. szeptember 25-én.
photo_camera Orbán Viktor és Stumpf István (jobbra) 2021. szeptember 25-én. Fotó: Koszticsák Szilárd/MTI/MTVA

Az önkormányzati és európai parlamenti választásokról úgy vélekedett, „meglepetés lenne, ha a kormánykritikus erők a korábbiaktól eltérően jelentősen jobban szerepelnének az európai parlamenti és az önkormányzati választásokon”.

„Lehet azt mondani, hogy a Magyar Péter-féle párt virtuális támogatottsága nagy, de nem virtuális támogatottságot és nem közvélemény-kutatást kell nyerni, hanem választásokat”.