36 év után először fordul elő, hogy nem ajánl elnökjelöltet a Washington Post

külföld
október 25., 19:50

„Visszatérünk ahhoz az alapelvünkhöz, hogy nem támogatunk elnökjelölteket” – írta William Lewis, a Washington Post vezérigazgatója a lapban közzétett véleménycikkében. Lewis arra utalt, hogy 1952-ig nem volt szokásuk letenni a voksukat szerkesztőségi cikkben a jelöltek mellett. Akkor Eisenhowert, azután 1976-ban a demokrata Jimmy Cartert támogatták, majd az azt követő választásokon szokássá vált az „endorsement”. „Feladatunk a Washington Postnál, hogy a hírszerkesztőségünkön keresztül pártatlan híreket nyújtsunk minden amerikai számára, és olyan elgondolkodtató, jól megalapozott véleményeket közvetítsünk véleményrovatunkban, amelyek segítik olvasóinkat saját álláspontjuk kialakításában” – írts most Lewis indoklásul, hogy ebben a mostani, Donald Trump és Kamala Harris között zajló küzdelemben miért nem fognak állást foglalni.

A Washington Post székháza.
photo_camera A Washington Post székháza. Fotó: ALEX WONG/Getty Images via AFP

Nem sokkal azelőtt, hogy a lapban megjelent a vezérigazgató cikke, tartottak egy értekezletet, ott közölték a szerkesztőséggel a döntést. Az NPR azt írja, mindenki negatívan fogadta azt. A korábbi Washington Post főszerkesztő, Martin Baron nyilvánosan is keményen elítélte a döntést. „Ez gyávaság, egy sötét pillanat, ami veszélybe sodorja a demokráciát” – mondta – „Donald Trump ezt úgy fogja értelmezni, mint egy felhívást a Post tulajdonosának, Jeff Bezosnak (és más médiatulajdonosoknak) további megfélemlítésére. A történelem gyávasággal fogja megjelölni egy bátorságáról híres intézmény ezen fejezetét.”

Bezos januárban hozta a lap élére William Lewist, akinek jelentős konzervatív kapcsolatai vannak. Lewis korábban Rupert Murdoch Wall Street Journaljának kiadójaként, majd a konzervatív brit Tory párttal szoros kapcsolatban álló Telegraph szerkesztőjeként dolgozott, és Boris Johnson volt brit miniszterelnök tanácsadója is volt.