Soros György egykori pártfogoltja lesz Trump pénzügyminisztere

külföld
november 23., 14:46

Scott Bessent befektetési alapkezelőt jelölte ki pénzügyminiszternek Donald Trump. Elsőre nagy meglepetést okozott a választás az amerikai adminisztráció egyik legfontosabb pozíciójára, hiszen Bessent sokáig a Soros Györgyhöz fűződő viszonya miatt volt ismert, és a konzervatív köröktől a családi körülményei is némileg megkülönböztetik: melegházasságban él, férjével két örökbe fogadott gyereke van.

Scott Bessent a Nemzeti Konzervatív Konferencia nevű rendezvényen idén júliusban.
photo_camera Scott Bessent a Nemzeti Konzervatív Konferencia nevű rendezvényen idén júliusban Fotó: DOMINIC GWINN/Middle East Images via AFP

A dél-karolinai születésű, 62 éves Bessent egész karrierjét a pénzügyi szektorban töltötte. Soros Györgynek, a milliárdos demokrata donornak, a jobboldal régi „főellenségének” pártfogoltjaként vált ismertté, éveken át volt az ő vezető pénzkezelője. Később Jim Chanosszal, a híres tőzsdemilliárdossal dolgozott, majd saját alapkezelőt indított.

Hogy esélyes lehet a világ legnagyobb gazdaságának pénzügyi irányítására, a választás előtt lett csak világos. Ő volt az első és sokáig egyetlen Wall Street-i tőzsdei mogul, aki korán kiállt Trump mellett. Észrevett ugyanis egy amolyan „piaci rést”. Meglátta, hogy a politikai és piaci elemzők túlságosan negatívan értékelték, hogy Trump győzelme mit jelentene. Az elnökválasztás utáni hetekben tapasztalt piaci fellendülés sokak számára azt jelenti, Bessentnek lehet igaza, és azóta többen csatlakoztak hozzá a befektetők közül, akik szerint magasabb növekedés, alacsonyabb volatilitás és infláció, valamint a megújuló amerikai gazdaság időszaka jön.

Donald Trump támogatói a választás napján.
photo_camera Donald Trump támogatói a választás napján Fotó: GIORGIO VIERA/AFP

Ő maga is erről beszélt a hétvégén, amikor azt mondta: „Teljes mértékben Trump elnök mellett álltam. Kevés Wall Street-i ember volt, aki támogatta őt.” Az elképzeléseiről annyit tudni, hogy egy adóreform és a dereguláció híve, amit különösen a banki hitelezés és az energiatermelés fellendítése érdekében tart fontosnak. Bessent előtt ugyanakkor komoly kihívások is állnak, többek között ilyen a szövetségi költségvetés hiányának kezelése, amelyek Trump tervezett adócsökkentései és a szociális adók eltörlése miatt 8 billió dollárral nőhetnek a következő évtizedben. Bessent szerint azonban Trump programja erőteljesebb gazdasági növekedést indíthat el, ami növeli a bevételeket és erősíti a piaci bizalmat.

Bessent és férje két gyermeket nevelnek, vendégelőadóként tanított a Yale Egyetemen, ahol olyan témákról tartott órákat, mint a hedge fundok története, a 20. századi „fellendülések és összeomlások”, valamint a 2008-as pénzügyi válság.

(NYT, Guardian)