A Telexnek adott nagyinterjúval tért vissza a független nyilvánosságba a politikai életből négy éve viharos körülmények között távozott Szájer József.
Az interjú elején kiderül, hogy Szájer annyira nem tud szabadulni a brüsszeli melegorgia utáni eltávolításának emlékétől, hogy a most kiadott politikai memoárkötetére az őt a Fideszből lényegében kizáró Orbán Viktor-idézet egyik részletét tette rá mottónak.
Szájer azt mondja, hogy Orbán akkori mondanivalójának a kötetre rákerült mondatrész, vagyis a „Harmincéves munkáját nem fogjuk elfelejteni” a lényege. Csakhogy az a mondat a valóságban azzal folytatódott, hogy „de cselekedete nem elfogadható, és nem védhető.” és az előzte meg, hogy „Amit (…) tett, az a mi politikai közösségünk értékrendjébe nem fér bele.”
Arra a kérdésre, hogy nem érzi-e magát felelősnek abban, hogy ilyen homofób a Fidesz politikai rendszere és nem lett volna-e jobb másféle rendszert építeni, Szájer önmagát „szabadságharcosnak" nevezi, aki 1990-ben is amellett állt, hogy Magyarországon mindenki szabadon élhesse a magánéletét. A meleg expolitikus szerint nem ő a képmutató, hanem az az „elképesztően zajos műfelháborodás”, amit a botránya során tapasztalt.
Szájer úgy érzi, hogy olyan mém készült róla, ami szerint
„gyűlöletkeltő politikus vagyok, és azt próbálom másnál megakadályozni, amit én magam a magánéletemben csinálok.”
De szerinte
„Nem tudnak bizonyítékot mutatni arra, hogy az én magatartásom gyűlöletkeltő lett volna.”
Az expolitikus szerint Magyarországon nincs homofób rendszer, itt „mindenki szabadon élhet, és mindenkinek a magánéletét tiszteletben tartják. Kivéve talán az enyémet”.
A beszélgetés során Szájer több alkalommal is úgy fogalmaz, hogy „nem kívánja elmondani” az igazi véleményét valamiről. Például arról, hogy mi a véleménye arról az alkotmánykiegészítésről, miszerint az anya nő, az apa férfi.
Szájer úgy emlékszik, hogy nem szóltak neki a Fideszből 2020-ban, hogy a választási kampány fő csapásiránya a homofóbia lesz. Azt mondja, hogy a kampánnyal kapcsolatban nem jelezte senkinek az aggályait, mert „azt gondoltam, hogy nem az én dolgom.”
Szájer 2020 óta nem érzékelt olyat, hogy valakit abban akadályoznának Magyarországon, hogy szabadon élje az életét. A magyar állam szerinte nem sérti meg a tinédzserek magánszféráját azzal, hogy megtiltotta a szexuális felvilágosításukat.
Szerinte helyénvaló a homoszexualitás megemlítő könyvek befóliázása, ez olyan, mint a tévés korhatárkarikák.
Szájer nem tapasztalt másféle beavatkozást a magánszférába „azon a megengedhetetlen gyalázkodáson kívül”, amit szerinte a független sajtó művelt vele 2020 decemberében.
Szájer ezután előbb azt mondja, hogy szerinte „jó néhány” olyan botrány volt a magyar politikában, mint az övé, majd a csodálkozó visszakérdezésre elismeri, hogy mégsem, majd azzal zárja a zavarbaejtő szakaszt, hogy „De a valóságban azért nézzenek körül, vannak botrányok, mindenfélék.”
Az expolitikus szerint tele voltak hazugságokkal a tudósítások a brüsszeli melegbuliról, de először egyetlen ilyen hazugságot sem akar megnevezni, végül az állítja, hogy eresz sem volt azon a házon, ahonnan elmenekült az orgiáról a rendőrök elől. Majd azt állítja, hogy ez az ereszdolog nem is hazugság, csak technikai tájékozatlanság volt, ám ezután sem árulja el, miben hazudtak róla.
Az interjú első olyan részében, ahol nem a homoszexualitásról és a képmutatásról esik szó, Szájer azt mondja, hogy „ennek a rendszernek a demokratikussága, a szabadsága, adott esetben fideszessége” nem azon múlik, hogy volt besúgókat és III/III-as tiszteket is kinevezett a Fidesz fontos beosztásokba. Arra a kérdésre, hogy az 1990-es Szájer mit szólt volna ahhoz, hogy a 2010-es Szájer a kommunista Pozsgai Imrével ír alkotmányt, ezt felelte:
„Hogyha nem változtunk volna, az olyan lett volna, mintha egy kisgyerek ruháját hordanánk 30 évesen.”
Amikor arról esik szó, hogy Bayer Zsolt a Magyar Nemzetben összemosta a homoszexualitást és a pedofíliát, Szájer ezzel reagál:
„Védjék meg a jogaikat! Védje meg mindenki a saját jogait, és akkor ebből egy jobb ország lesz. Mindenki pereskedjen, ha valakinek a magánszféráját megsértik.”
Az is kiderül, hogy nem kellett Orbán Viktor engedélye ahhoz, hogy Szájer – nem politikusként – visszatérjen. Arról senkivel sem vitázott, hogy terhes-e a Fidesznek az újbóli megjelenése.
„Hol van itt a törvénysértés” – reagál arra, hogy a miniszterelnök egy milliárdokból felújított Habsburg majorságban él.