100 éves volt náci táborőr állhat bíróság elé Németországban

külföld
2024 december 03., 16:48

Csaknem 80 évvel a második világháború befejezése után állhat bíróság elé egy 100 éves egykori náci koncentrációs tábor őre Németországban - írja a Guardian. Gregor Formaneket a sachsenhauseni koncentrációs táborban elkövetett 3322 gyilkosságban való bűnrészességgel vádolják.

Az egykori auschwitzi haláltábor helyén álló múzeum 2020. január 27-én.
photo_camera Az egykori auschwitzi haláltábor helyén álló múzeum 2020. január 27-én. Fotó: Britta Pedersen/dpa via AFP

A frankfurti felsőbb tartományi bíróság kedden közölte, hogy hatályon kívül helyezte egy alsóbb fokú bíróság döntését, aminek értelmében a gyanúsítottat alkalmatlannak minősítették a bírósági tárgyalásra. A német médiában Gregor Formaneknek nevezett gyanúsítottat tavaly azzal vádolták, hogy 1943. július és 1945. február között a Berlin melletti Sachsenhausen koncentrációs táborban dolgozva 3322 gyilkosságban segédkezett.

Egy szakértő azonban februárban megállapította, hogy Formanek szellemi és fizikai állapota miatt nem alkalmas a tárgyalásra, és a hanaui bíróság úgy döntött, hogy nem indít eljárást ellene. A frankfurti bíróság kedden azonban arról írt közleményében, hogy a szakértő döntése szerintük nem alapult „elegendő tényen”.

„Maga a szakértő is kijelentette, hogy nem volt lehetőség a vádlott kihallgatására, és nem volt lehetőség széles körű pszichiátriai vizsgálatra” - közölte a bíróság. Németország azóta igyekszik bíróság elé állítani az utolsó életben maradt egykori náci háborús bűnösöket, hogy egy 2011-es mérföldkőnek számító ítélet megnyitotta az utat több per előtt.

Egy egykori náci táborőrt, John Demjanjukot 2011-ben ítéltek el, miután Hitler gyilkológépezetének részeként szolgált, noha nem volt bizonyíték arra, hogy közvetlenül megölt volna bárkit is. Azóta több egykori koncentrációs táborban dolgozót is bűnösnek találtak ugyanezen az alapon gyilkosságban való bűnrészességben.

A sachsenhauseni táborban több mint 200 000 embert, köztük zsidókat, romákat, a rendszer ellenzőit és melegeket tartottak fogva 1936 és 1945 között. Több tízezren haltak meg ott kényszermunka, gyilkosság, orvosi kísérletek, éhezés vagy betegség következtében, mielőtt a szovjet csapatok felszabadították volna a tábort.