Újabb kábel sérült meg különös módon a Balti-tengeren, Észtország áramellátása komoly veszélyben, bevetették a haditengerészetet

külföld
december 27., 16:22

Miután december 25-én megrongálódott az Estlink 2 főkábel, Észtország bevetette a haditengerészetét az ország tenger alatti áramellátási összeköttetésének védelme érdekében, írja a BBC. A tallinni védelmi minisztérium egy járőrhajót küldött az Estlink1 tenger alatti energiakábel védelmére, miután Oroszországot azzal vádolják, hogy felelős a Finn-öbölben fekvő fő energiakábel sérüléséért.

Észtország áramellátása drámaian lecsökkent, miután a 170 km-es Estlink 2 kábel leállt. A finn Fingrid vállalat csütörtöki első értékelésében azt mondta, hogy a kábel javítása 2025 július végéig tarthat.

photo_camera Az észt áramellátás szempontjából meghatározó, a Balti-tenger mélyén húzódó kábel

Az Estlink 2 kábel megrongálásával az Eagle S nevű hajót gyanúsítják. A finn parti őrség át is vette az olajszállító tartályhajó irányítását, és finn vizekre kormányozta azt. Az EU szerint az Eagle S az „orosz árnyékflotta” része, és a tenger alatti kábel meghibásodása „a kritikus infrastruktúrát ért gyanús támadások sorozatának legújabb állomása”.

Hanno Pevkur észt védelmi miniszter elmondta, hogy a Raju pénteken kora délelőtt kihajózott. Az észt közszolgálati rádiónak a miniszter azt mondta: a Raju feladata az, hogy „biztosítsa, hogy ott semmi ne történjen, és hogy a Finnországgal való kritikus kapcsolatunk működőképes maradjon”. Várhatóan Finnország is csatlakozik a művelethez, hogy megvédje a megmaradt kábelt.

A Kreml nem kívánta kommentálni a kábel sérülését, „nagyon szűk körű kérdésnek” minősítve azt, amely nem az orosz elnökség hatáskörébe tartozik.

Mark Rutte NATO-főtitkár a közösségi médiában közölte, hogy beszélt Alexander Stubb finn elnökkel, hozzátéve, hogy a NATO fokozni fogja jelenlétét a Balti-tengeren.

Finnország és Észtország egyaránt NATO-tag. Kristen Michal észt miniszterelnök a közszolgálati televíziónak azt mondta, hogy szükség esetén a NATO-szerződés 4. cikkelyére hivatkoznak, amely konzultációt ír elő, ha valamelyik tagállam fenyegetve érzi magát. A kormányfő szerint emellett sürgető lenne egy NATO-flottát a térségbe vezényelni.

Az Estlink 2 károsodása a harmadik incidens alig több mint egy hónap alatt a Balti-tengeren.

A múlt hónapban két adatkábel szakadt el: a svédországi Gotland szigete és Litvánia közötti Arelion kábel november 17-én, majd a finn főváros, Helsinki és a németországi Rostock kikötője közötti C-Lion 1 kábel sérült meg. Egy kínai hajó, a Yi Peng 3 a gyanú szerint egy másik orosz szabotázsakció keretében a kábeleken keresztül húzta a horgonyát.

2023 októberében egy másik kínai hajó megszakított egy tenger alatti gázvezetéket Finnország és Észtország között. A Yi Peng 3 és az Eagle S a gyanú szerint mindkettő az olajszállító tartályhajók úgynevezett árnyékflottájának része, amelyet Oroszország arra használ, hogy elkerülje az Ukrajna teljes körű lerohanása óta bevezetett nyugati szankciókat, írja a BBC.