Mi legyen a belváros közepén fekvő hatalmas réten?
Budapest egyik legértékesebb hasznosítatlan területének sorsáról ötletelhettek azok, akik részt vettek szerda délután a Kortárs Építészeti Központ (KÉK) és a VI. kerületi önkormányzat szervezésében szervezett sétán.
2008-ban a Nyugati Pályaudvar mellett fekvő területről a kormányzati negyed felhúzásának ötlete kavarta lendülettel dobták ki a MÁV-ot, és került állami tulajdonba az ingatlan. A kormányzati negyedből aztán persze nem lett semmi, a területen álló épületek pedig azóta üresen pusztulnak.
A pályaudvar, a Podmaniczky utca és Ferdinánd híd által határolt területről a VI. kerület legalább a nagy mezőt hasznosítaná valamire. Hosszútávú projektekben nem érdemes gondolkozni, a 2020 utáni vasútfejlesztési ciklusban a Nyugati felújítására is sor kerülhet, az állam pedig akkor jó eséllyel lecsap majd a most csak üresen pangó ingatlanra. Ezért a kerület most átmeneti, 5-6 éves projektekben gondolkozik, az alábbi térképen pirossal jelölt területre. A nagyobb rét mellé még három romos épület hasznosítása jöhet szóba.
Terézváros főépítésze, Matus István is részt vett a szerdai bejáráson, ott mondta el, hogy a rövidtávú tervezés egyszerre teremtett lehetőséget és kényszert is a kerület számára.
Ha csak rajtuk múlik, az önkormányzat megpróbál egy hasznosítási tervet készíteni, elsősorban a zöld területre. Kiszámolják, mennyiből tudnák biztonságossá tenni, és valamilyen közösségi célra hasznosíthatóvá alakítani azt, ami a térképen csak egy nagy földturásnak tűnik most.
Viszont az épületek ideiglenes hasznosítására az önkormányzatnak biztosan nem lesz kapacitása. Itt jött képbe a KÉK, és a Lakatlan Budapest névre keresztelt projektjük, aminek célja, hogy Budapest üresen álló épületeibe leheljenek közösségi lendületet. A Nyugati mellett fekvő térre is ők segítenének civil ötleteket becsatorázni, hogy erre a pár éves időszakra mégis mit lehetne kezdeni a területtel.
A szerdai séta csak egy előzetes ismerkedés volt, a komolyabb szakmai ötletelés csütörtök délután folytatódik egy nyilvános beszélgetésen, amin Matus mellett Finta Sándor, Budapest főépítésze is részt vesz.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.