Hatvanöt éve alakult az NDK

2014 október 07., 19:49
May 1948:  May Day marchers in East Germany carrying flags and pictures of Spartacist leaders Karl Liebknecht and Rosa Luxemburg.  (Photo by Fox Photos/Getty Images)
photo_camera Május elsejei felvonulás 1948-ban. A második világháború végén Németországot a négy szövetséges hatalom megszállási övezetekre osztotta, az ország egyharmada került a szovjetek ellenőrzése alá. 1946-ban megalakult a Német Szocialista Egységpárt, amit Moszkvából irányítottak. 1947-ben a szovjet megszállási területek határán már felhúzták a vasfüggönyt. Berlin ugyanakkor megosztott maradt, mert a nyugatiakat nem sikerült kiszorítaniuk a fővárosból. Az 1949. október 7-én létrejött Német Demokratikus Köztársaság fővárosa Kelet-Berlin lett. (Fotó: Fox Photos/Getty Images)
May 1950:  The People's Army with a Russian T-34  tank parading in East Berlin at a May Day military parade.  (Photo by Keystone/Getty Images)
photo_camera Május elsejei katonai parádé. A megalakulást követő évben választásokat tartottak, az egységlistára a választók 99,3 százaléka voksolt. A náci pártokat betiltották, a többi politikai csoportot erős kontroll alatt tartották. Ennek eszköze az 1950-ben megalakult Állambiztonsági Minisztérium, a Stasi volt. Az első ötéves terv alatt megkezdődtek az államosítások, ami komoly menekült hullámot indított el nyugatra. (Fotó: Keystone/Getty Images)
Rubble and debris in Friedrichstrasse, Berlin after anti-communists clashed with the Volkspolizei or Vopo, the State Secret Police. The following day the unrest was halted when the Soviet authorities declared martial law.   (Photo by Keystone Features/Getty Images)
photo_camera 1953 májusában annyira megemelték a munkanormát, hogy a túlhajszolt, rossz körülmények között élő munkások fellázadtak. A zavargásokat csak a Vörös Hadsereg segítségével tudták leverni. Ezután a párt igyekezett az életszínvonal emelését elérni. 1955-ben az NDK is belép a Varsói Szerződésbe. Ugyanekkor a kommunista párt 99,46%-os győzelmet aratott a választásokon, ezért a Szovjetunió megszüntette a komisszári posztot. (Fotó: Keystone Features/Getty Images)
August 1962:  A section of the Berlin Wall at Potsdamer Platz maintained by the German Democratic Republic between 1961 and 1989.  (Photo by Central Press/Getty Images)
photo_camera 1961. augusztus 13-án Nyugat-Berlint műszaki zárral vették körül, hogy megakadályozzák a keletiek szökését. A fal hivatalos neve: Antifasiszta Védősánc, a hivatalos indok szerint a nyugati kémek beszivárgását akadályozzák meg. A határőrök lőparancsot kaptak a menekülők megállítására. (Fotó: Central Press/Getty Images)
A second wall under construction to further fortify the border at the Berlin Wall at Bernauer Strasse, Berlin, Germany, April 1967. (Photo by Keystone/Hulton Archive/Getty Images)
photo_camera A Berlini Falon 1989-ig a 268 menekülési kísérletből 128 végződött halállal. A leghíresebb történet a tizennyolc éves Peter Fechterhez fűződik, barátjával együtt próbáltak átszökni a Falon. Barátjának ez sikerült is, de Fechtert meglőtték. A szögesdrótok közt közel egy óráig magára hagyták, míg ő az életéért könyörgött. A keletnémet határőrök megvárták míg elvérzik, csak azután vitték el a holttestet. (Fotó: Keystone/Hulton Archive/Getty Images)
photo_camera A leghíresebb határátkelő a Checkpoint Charlie volt, ami a keleti Mitte és a nyugat Kreuzberg kerületeket kötötte össze. Eredetileg még az amerikaiak alakították ki az ellenőrzőpontot 1945-ben. 1961. októberében itt néztek egymással szembe az amerikai és szovjet páncélosok. 
Brezsnyev és Erich Honecker az NDK fenállásának 25. évfordulóján.
photo_camera Brezsnyev szovjet pártfőtitkár az NDK 25. születésnapján.
photo_camera Erich Honecker 1971-től 1989-ig irányította az NDK-t. Már tízéves korában tagja lett egy kommunista gyerekcsoportnak, majd 1930-ban belépett a kommunista pártba. A náci hatalom alatt Franciaországban bujkált, majd Berlinben letartóztatta a Gestapo, és két évet börtönben töltött. Honecker előtt Walter Ulbricht irányította az országot, de Honecker Brezsnyev támogatását élvezve végül sikeresen gyengítette elődjét, majd 1971-ben első titkárnak választották. 1982-ben egy kőműves meg akarta ölni, de a merényletet megúszta, majd 1989. október lemondott minden tisztségéről. A Fal leomlásakor Moszkvába, a chilei követségre menekült. 1992-ben kiadták Németországnak, de sosem ítélték el betegsége miatt. Végül 81 évesen, 1994-ben halt meg Chilében.
photo_camera A 80-as évektől, a többi szocialista országhoz hasonlóan, az NDK gazdasági helyzete megrendült, csak hitelekből tudták finanszírozni a működését. 1984-ben negyvenezer idős keletnémetet engedtek áttelepülni nyugatra, mert nem tudták már biztosítani számukra a nyugdíjat. Gorbacsov reformjait Honeckerék mereven elutasították. 1989-ben a párt 98,85%-os győzelme ellen több helyen tüntettek, választási csalást emlegetve, majd az augusztusi Sopronpusztai páneurópai piknik végleg elindította a lejtőn az NDK-t.
People from East Germany greet citizens of West Germany at the Brandenburg Gate in Berlin 22 December 1989. On November 09, Gunter Schabowski, the East Berlin Communist party boss, declared that starting from midnight, East Germans would be free to leave the country, without permission, at any point along the border, including the crossing-points through the Wall in Berlin. The Berlin concrete wall was built by the East German government in August 1961 to seal off East Berlin from the part of the city occupied by the three main Western powers to prevent mass illegal immigration to the West. According to the "August 13 Association" which specialises in the history of the Berlin Wall, at least 938 people - 255 in Berlin alone - died, shot by East German border guards, attempting to flee to West Berlin or West Germany.
photo_camera 1989. októberében már több tízezres tüntetések voltak az országban. Lipcsében hetvenezren követelték a szabad utazás jogát, tíz nappal később Honecker lemondott. November kilencedikén Günther Schabowski bejelentette a szabad utazás jogát, majd egy újságírói kérdésre válaszolva kijelentette, hogy az intézkedés azonnali hatállyal érvényes. Azon az estén kelet-berliniek ezrei indultak meg a határhoz, és hozzáláttak a Fal lebontásához. November végén Helmut Kohl bejelentette, hogy az NSZK és a NDK létrehozhat egy föderációt. 1990. augusztus 31-én kötik meg a két német állam egyesüléséről szóló szerződést. Az NDK október 3-án megszűnik.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.