Ez is egy lehetőség, ha valaki meg akarná gyógyítani a drogfüggőket
Ma, a Drogellenes Világnapon mutatja be a Kék Pont a Ferencvárosba elképzelt Felépülési Központ terveit a Norvégminta Fesztiválon.
Ez nem pont olyan, mint a korábban bemutatott belövőszoba. Ott az ártalomcsökkentésen van a fő hangsúly, szóval hogy ha valaki drogozik, akkor lehetőleg minél kevesebb kárt okozzon vele magának. Ez a terv inkább a rehabilitációról szól, hogy azok, akik megpróbálnak leszokni a szerről minél nagyobb sikerrel tehessék ezt.
A Kék Pontot tavaly kereste meg Poros Tamás Gábor építész hallgató, hogy segíteni szeretne, és ezután kezdte el tervezni az épületet.
A háromszintes épület a Berzenczey utcában épülne fel. A minta a kanadai Insite és a Londonba található Lifeline Project volt. Egyébként nem csak az épület, a benne alkalmazott terápiás módszerek is a brit-modellt követnék, ezzel a Kék Pont a drogambulanciáin már most is próbálkozik.
Ezeket már a tervező írja:
A ház alaprajzát a Megálló Alapítvány intézménye ihlette, ahol a két telekhatáron végigfutó épületszárny közötti belső udvar található, és ahol szociális interakciók zajlanak, beszélgetés, ping-pong, stb.
Földszint
Az intézménybe betérő felépülőkkel első találkozásokra rendelkezésre állóhelyiségek: recepció, porta, mely az éjszakai ügyelet miatt, egy alvóhelyiséggel bővül. A nagy előtérből közelíthetőek meg interjúszobák, hol a segítők felmérhetik a felépülők képességeit, mentális állapotát.
A mindenki számára nyitott gépterem lehetőséget teremt arra, hogy bárki internetes, közösségi -szociális kapcsolódási lehetőségeket találjon. Étterem és konyha, ahol a közös étkezéseken túl készségfejlesztés is történik. A legnehezebb körülmények közt élők számára itt biztosítunk még tisztálkodási lehetőségeket a fürdőhelyiségekben.
A földszinten lévő egyéb helyiségek kialakításakor, már közvetlenül az addikció problémájára koncentráltunk. Van lehetőség személyes konzultációra, illetve különböző csoportterápiákra, köztük önsegítő vagy önsegítő –jellegűekre is, melyek csökkentik a droghasználók elszigeteltséget, támogató közösséget biztosítanak a felépülőknek, ezen kívül költséghatékony módszerek is.
I. emelet
A függőfolyosó kialakításának szempontja egy olyan közlekedési rendszer létrehozatala volt, mely nyitottsága révén képes erősíteni a szociális kötelékeket, csökkenti az elszigeteltség érzést és megtartó erejű közösségi élményt nyújt. A körfolyosó lehetőséget teremt arra, hogy bárki részese legyen a különböző szinteken zajló beszélgetéseknek.
Az épület keleti felében kerültek elhelyezésre az irodák+ a teakonyha. Az iroda közelében elhelyezett irattár biztosítja azt, hogy a segítők minél hatékonyabban végezhessék a felépülési munkával járó adminisztrációt.
A földszinti csoportszobákkal szemben az emeleti helyiségek hasonló funkciójú szobáiban már szélesebb fókuszú csoportok zajlanak, a hangsúly áthelyeződik az edukációs lehetőségekre és az életvezetési kérdésekben nyújtott támogatásra.. Szabadidős és készségfejlesztő szakkörök, OKJ-s -képzések, stb..
II. emelet
Közlekedési rendszere megegyezik az előző szinttel. Az utcafrontra közösségi helyiségek kerültek.
A szint ún. félutasházként funkcionál, vagyis átmeneti szállást biztosít azoknak a felépülőknek, akik már előrébb járnak a maguk felépülési útjaikon, de egyelőre egy átmeneti, védett környezet számukra a biztonságosabb. Ez több magyarországi rehabilitációs intézménynél is ismert gyakorlat. Ők már itt lakhatnak a Felépülési Központban egy meghatározott ideig, innen járnak a szükséges terápiákra, foglakozásokra, illetve tanulni, munkába. A szinten elhelyezésre került egy –ügyelői szoba, ahol az éjszakás segítő pihenhet.
Az átmeneti szállások 2 és 3 ágyas szobák, külön fürdőhelyiségekkel.
Ne aggódjanak nincs pénz ilyesmire
A tervezés keretében azt is kiszámolták, hogy mennyibe kerülne egy ilyen központ.
Bruttó 1,1 milliárd forintba.
Kicsit kevesebb, mint harmad annyiba, amennyiért például a felcsúti stadiont építették. Nem hogy a Kék Pontnak nincs ennyi pénze (ők 2013-ban például ~100 millió forintból működtek), a pár hete tartott Herbál-konferencián az állam képviselője 2015-re összesen 1 milliárd forint pluszforrást ígért egész évre az egész országnak.
Szóval ilyen Felépülési Központ nem fog épülni se a Ferencvárosban, se máshol Magyarországon. De azért érdemes megnézni, hogy miket lehetne csinálni, ha lenne erre pénz, meg szándék.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.