Egy éve zuhant le Kelet-Ukrajna fölött a maláj utasszállító, de felelős még mindig nincs
2014. július 17-én Kelet-Ukrajna fölött, Hrabovo településnél zuhant le a Malaysia Airlines Boeing 777-es gépe. Az MH-17-es járaton, ami Amszterdamból tartott Kuala Lumpurba 280 utas és 15 fős személyzet volt, mikor rakétatalálatot kapott. A repülőt az oroszbarát szakadárok ellenőrzése alatt álló terület fölött lőtték le, az ukrán vezetés szerint egy Buk típusú légvédelmi rakétával. A szeparatisták szerint az ukrán légierő Il-76-os gépe volt a lezuhant maláj utasszállító közelében.
A roncsok, mivel a Boeing a levegőben robbant fel, hatalmas területen, 15 kilométeres sugarú körben szóródtak szét. A földön heverő maradványokhoz napokig nem engedték oda az ukrán és a nemzetközi szakértőket a szakadárok, egyes vélemények szerint a bizonyítékok eltüntetése miatt. A nagy melegben a holttestek állapota gyorsan romlott, az elszállításuk hetekig húzódott. Közben rendre olyan hírek jöttek helyszínen lévő tudósítóktól, hogy a gépen utazók személyes tárgyait meglopják az ott lévők. Több utas hitelkártyáját használták a katasztrófa után Kelet-Ukrajnában.
A maláj miniszterelnök, Najib Razak szerint egy évvel a katasztrófa után már világosabb képet látni az okokról, de amíg nem biztosak teljesen abban, hogy mi is történt, nem vádolnak senkit. Szerinte a nyomozás az év végéig eltarthat, de kijelentette, hogy kormánya nem nyugszik, míg nincs felelősségrevonás.
A gépen utazók többsége holland állampolgár volt. Hollandia az ENSZ-től nemzetközi bíróság létrehozását kéri, hogy ítélkezzen az MH17-es járat lelövésének ügyében. Mark Rutte holland miniszterelnök szerint a testület létrehozása biztosíthatná leginkább az összes érintett fél együttműködését annak érdekében, hogy a felelősöket azonosítsák és megbüntessék.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.