Sokszor láttuk, de még mindig megdöbbentő
- Huszonkilenc éve robbant a fel a csernobili atomerőmű négyes blokkja. A katasztrófa miatt a detonáció után másfél nappal közel ötvenezer embert telepítettek ki a közeli Pripjaty városából.
- A várost és az elnéptelenedett Zónát most Sean Gallup, a Getty Images fotóriportere járta körbe.
A csernobili atomerőműre legutóbb akkor figyelt újra világ, mikor a Current Biology című folyóiratban megjelent egy kutatás, ami szerint
már több vadállat élet katasztrófa helyszíne és harminc kilométeres körzetében, mint a robbanás előtt.
A kutatást vezető egyetemi tanár, Jim Smith szerint ez persze nem jelenti azt, hogy a sugárzás jót tenne az élővilágnak, csak a harminc éve elmaradó vadászatnak és tudatos erdőgazdálkodás hiányának a hatása a populáció növekedése. A kutatók műholdképeket vizsgálva számolták a nagyemlősöket, télen a hóban talált lábnyomokat figyelték meg, az állatok egészségét nem vizsgálták. A farkasok száma nőhetett a legjelentősebben, hétszer annyi él az erőmű Zónájában, mint a közeli hasonló méretű természetvédelmi parkokban.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.