Görögország elkezdte kitoloncolni a gazdasági bevándorlóknak nevezett migránsokat
Miután a balkáni országok eldöntötték, hogy csak az Irakból, Afganisztánból, és Szíriából érkezőket engedik tovább Nyugat-Európa felé, több ezer ember torlódott fel a macedón-görög határon, Gevgelijánál. A macedón hadsereg Magyarországtól kapott alapanyagból húzott fel 12 kilométer hosszan kerítést a határra, a vasúti síneknél élőerővel állították meg a tömeget, akik folyamatosan hangot adnak tiltakozásuknak.
Az eljárás a jogvédők szerint több ponton is sérti a nemzetközi egyezményeket:
- a menekültügyi eljárásban egyes emberek körülményeit kell elbírálni, nem azt, hogy honnan érkezett.
- A macedón hadsereg a határon illegálisan átjutókat, kerítésmászókat, hamis papírokkal érkezőket egyszerűen visszaviszi Görögországba, hiába szeretnének Macedóniától menekültstátuszt igényelni ezek az emberek, nincs rá módjuk.
A macedón-görög vasútvonal használhatatlansága eddig a TRAINOSE görög cégnek 1,5 millió eurós veszteséget jelentett, az ország szállítmányozási egyesülete már nyomást is gyakorolt Ciprasz miniszterelnökre, hogy minél hamarabb oldja meg a kormány ezt a problémát. A görög kikötőbe érkező árukat jelenleg csak kerülőúton tudják továbbvinni.
A határon jelenleg 1500 gazdasági bevándorlónak minősített migráns várakozik, hogy hátha továbbjut Nyugat-Európa felé. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága szervezésében körülbelül ezer embert vasúton, buszokon visszavittek Athénba, ahol az üresen álló olimpiai stadionban szállásolták el őket.
Várhatóan szerdán megtörténhet egy nagyobb, ötvenhat fős pakisztáni csoport kitoloncolása Görögországból. A görög és a pakisztáni hatóságok közt 18 hónapig tartott az egyeztetés, eredetileg november elején szállt volna fel velük a repülő, de Pakisztánból jelezték, hogy nem fogják megadni a leszállási engedélyt.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.