A Galápagos-szigetek (hivatalosan: Archipélago de Colón) Ecuadortól ezer kilométerre fekvő szigetcsoport. Az egyik legaktívabb vulkanikus forróponton fekszenek, a két legfiatalabb sziget a mai napig aktív vulkánokból áll. A tektonikus lemezmozgások miatt van szétszóródva a 126 sziget, évente kb. 6 centit haladnak Amerika felé - és közben süllyednek.
A szigetek éghajlatát meghatározza a három meleg és egy hideg tengeri áramlat, amelyek itt találkoznak, és az, hogy a speciális körülményeknek köszönhetően viharmentes is. Miután a szigetek sosem voltak összeköttetésben a kontinenssel, minden rajta lévő életnek meg kellett tennie az ezer kilométeres utat az óceánon. Ez is egyben legnagyobb érdekessége, a szigeteken nagyon sok és nagyon változatos élet van.
A szigetekről legtöbbeknek Charles Darwin jut eszébe, aki 1835-ben, egy világ körüli hajóút során geológusként érkezett; a kőzeteket és vulkanikus képződményeket tanulmányozta. Hamar észrevette, hogy az itt lévő élővilág különleges, és tanulmányozni kezdte, hogyan lehet az, hogy az egymáshoz viszonylag közel lévő szigeteken nagyon hasonló, de mégis különböző állatfajok élnek. Az óriásteknősöket meg tudta különböztetni a páncéljuk formája alapján, a madarak is különböző életformát folytattak a különböző szigeteken.
Ahogy egyre alaposabban vizsgálta az állatokat, rájött, hogy a túlélésért való küzdelemben alkalmazkodtak a környezetükhöz és a többi élőlényhez. Bár nem a pintyeken vette észre először ezt a folyamatot, azokon a legkönnyebb szemléltetni. A szigeteken egy közös ősből kifejlődött 13 különböző pintyfaj él, és mindegyik alkalmazkodott ahhoz a szigethez, amelyen él. Magokat, kaktuszt esznek, bottal piszkálják ki a lárvákat, másik madár vérét szívják.
Az élővilág kb. hetven százaléka endemikus, azaz sehol máshol nem található meg. Arról, hogy a feltételezhetően 10-15 millió éves szigetekre (amelyekből a ma felszínen lévő legöregebb sziget, Espanola, 5 millió éves) hogyan jutott el az élet, csak találgatások vannak.
A növények magjai a széllel, viharokkal, madarak tollaira és lábaira ragadva kerülhettek ide. Az oroszlánfókák és pingvinek az áralmatokkal jutottak el a szigetekre. A nagy távolságokat repülő madarak (fregattok, albatroszok, szulák, pelikánok, flamingók) értelemszerűen iderepültek. A hüllők, amelyek képesek a kb. 3 hetes utat átvészelni élelem és friss víz nélkül, valószínűleg természetes tutajokon érkeztek.
A szigetcsoport névadó állata, a galápagosi óriásteknős őse Argentínából származik. Bár a páncélja és a háta közé beszoruló levegő miatt lebeg a vízen, úszni nem tud, és ha egy nagy hullám felborítja, el is süllyed. Ebből a teknősből minden populáció egy különböző faj, legutóbb októberben találtak egy újat belőle. A legnagyobb szigeten, Isabellán, minden egyes vulkán lábánál egy-egy különböző faj él.
Csak 2 sziget van, ahol természetes ivóvízforrás van, így az itt élő állatok nagy része a szilárd táplálékból szerzi a folyadékot is. Ehhez mindegyiknek alkalmazkodnia kellett a nagyon sógazdag táplálkozáshoz, a tengeri leguánok a sómirigyükkel, az oroszlánfókák a könnyükkel, a madarak a láthatóan erős sótartalmú ürülékükkel szabadulnak meg a feleslegtől.
Ennél is érdekesebb az, ahogyan az itt élő madarak alkalmazkodtak és felosztották egymásközt a táplálékot. A parthoz közel, a parttól távolabb, a parttól messze, egymás csőréből, a tenger mélyéről, éjszaka, minden faj megtalálta a rést, amiben fenntarthatja önmagát. Persze az ember hajlamos fordított logikával hozzáállni és azt gondolni, hogy ez egy egyszerű és gyors folyamat, a valóságban azonban rengeteg faj próbálkozhatott és halt ki, mire a mostani élővilág kialakult.
Survival of the fittest (durva fordításban: a legalkalmasabbak maradnak meg), mondja az evolúcióelmélet, és ez figyelhető meg különösen jól Galápagoson. 1959 óta a teljes szigetcsoport és 40 km-es környezete egy rezervátum, ahova beutazni és tartózkodni is csak szigorú szabályok mellett és rövid ideig lehet.
Charles Darwin 26 évesen 3 hetet töltött a Galápagos-szigeteken, soha többé nem tért vissza. Az itteni megfigyelései alapján évekkel később kidolgozott evolúcióelmélet az egyik legfontosabb tudományos előrelépés volt.
És hogy kerültek ide a pintyek? Azt nem tudjuk.
Minden fotó: Fenyő Balázs.
Legfelső fotó: Egy fiatal galápagosi oroszlánfóka (endemikus) hessegeti a legyeket a fejéről, miközben anyját várja.
Special thanks to Emil Lugo for sharing all his knowledge.
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden
moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a
kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg. Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy
döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk,
és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség
és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is
várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol
hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.