Lassan olyan lesz a helyzet Görögországban, mint szeptemberben volt a Keletinél
Hiába a téli időjárás, és a több európai ország által bevezetett szigorító rendelkezések, továbbra is egyre nő a görög szigetekre érkező menekültek száma. A Nemzetközi Migrációs Szervezet becslése szerint január eleje óta a török partoktól összesen
62 ezer migráns érkezett, és 272 ember vesztette életét az út során.
A görög szigetekről 40-50 eurós jegy fejében szállítják kompok a migránsokat Pireuszba, Athén kikötője. A görög fővárosban önkénteskedő magyarok elmondták, hogy a helyzet egyre kaotikusabb. A valóban háborús övezetből érkezők, akik át tudnak jutni a macedón határon, szinte azonnal tovább indulnak, de egyre többen vannak a visszafordítottak, akik vagy embercsempészekhez fordulnak, vagy Athénban vesztegelnek, mindenféle további terv nélkül. A görög fővárosban a hivatalos hatóságok azontúl, hogy bizonyos tüntetések során megerősítik a menekültek egyik központjaként működő Victoria téren, semmit sem tesznek. De az önkéntesek szerint a különböző karitatív és civil csoportok munkája sem olyan jól összehangolt, mint például tavaly nyáron Budapesten.
Athénban a Victoria tér mellett az Omonoia tér környékén gyűlnek azok, akiket visszafordítottak a határról. A magyar önkéntesek, akik napi 300-400 adag melegételt készítenek és osztanak ki, arról számoltak be, hogy azok száma nőtt meg nagyon, akiket visszafordítottak a határról, de nincs se pénzük, se tervük a továbbiakra. A görög hatóságok nem igazán foglalkoznak velük, egyre többen élnek úgy mint a hajléktalanok. Pénzük már szállásra sincs, kis csoportokban, sátrakban vagy a földön alszanak az utcán. A beszámolók szerint a helyi Vöröskereszt gyengén teljesít, a külföldi segélyszervezetek pedig a szigetekre koncentrálnak.
Macedónia és a többi nyugat-balkáni útvonalon fekvő ország a ezentúl nem engedi be azokat, akiknek nincsenek személy okmányaik, illetve hamis papírokat mutatnak be. Ezzel egy időben a négy ország össze hangolja regisztrációs tevékenységét, hogy könnyebben azonosítsák a migránsokat. November óta Macedónia, Szerbia és Horvátország csak azokat utaztatja tovább, akik háborús övezetből, azaz Szíriából, Irakból vagy Afganisztánból érkeztek. Idomeninél, a macedón-görög határon már több ezren torlódtak fel.
Kedden a Görögországból Macedóniába vezető legfontosabb főúton több száz migráns torlódott fel, miután macedón taxisok és görög földművesek lezárták a forgalmat. A traktorosok a görög kormány szigorító jellegű nyugdíjreformja ellen, míg macedón taxisok pedig a vasúti közlekedést állították le, hogy inkább velük utazzanak a szerb határhoz a migránsok mint vonattal.
A nyugat-balkáni országok közül Szerbia miniszterelnöke használta a legerősebb szavakat, Aleksandar Vucic kijelentette, hogy nem lesz a migránsok
"parkolóhelye."
Szerbia ennek ellenére kész valamennyi menekülteket befogadni, bár nem tagja az Európai Uniónak. Az országba naponta kétezer ember lép be, januárban a számuk átlépte a hatvanezret. Eközben Horvátország harminc százalékkal csökkentette a menekültekre szánt költségeket. Ennek első jele, hogy bródi befogadóállomáson sem az ott dolgozó önkéntesek, sem a migránsok nem kapnak meleg ételt. A belügyminisztérium már nem jelenti be, hogy mennyi ember érkezik Szerbiából, arra hivatkozva, hogy ez már nem érdekel igazán senki.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.