Hónapok óta vannak Görögországban, most végre nyilvántartásba veszik az ottragadt menekülteket
A görög hatóságok hétfőn megkezdték az országban tartózkodó valamennyi menedékkérő, és migráns nyilvántartásba vételét. A hatóságok szerint közel ötvenezer olyan ember lehet az országban, aki a nyugat-balkáni útvonal lezáró macedón határzár után, de még az EU-török megállapodás előtt érkeztek, és nem tudnak merre továbbmenni.
Bár sok menekültet már regisztráltak korábban, a korábbi nyilvántartás megbízhatatlansága miatt inkább elölről kezdik a számbavételt. A hét elején nyitott regisztrációs pontokon napi 1400 ember papírjait tudják elintézni. Közülök a szírek, és az irakiak bízhatnak abban, hogy továbbmehetnek Nyugat-Európa felé a kvótarendszernek köszönhetően. Eközben a görög rendőrség folyamatosan számolja fel a macedón határ környékén lévő illegális táborokat, és szállítja a migránsokat állami befogadóállomásokra, pl. a már nem használt athéni repülőtérre.
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága figyelmezte a görög kormányt, hogy hiába zárták le a balkáni útvonalat, a menekültek és migránsok fő motivációja továbbra is az, hogy Nyugat-Európába jussanak, amit csak embercsempészek felbérlésével érhetnek el.
Az EU-török paktum megkötése óta lényegesen kevesebben ülnek gumicsónakba, hogy a görög szigeteken érjenek partok. Míg februárban még napi 2000 ember érkezett átlagosan, ez mostanra harmincra csökkent. Leszbosz szigetén, ahol a Moria település melletti táborba viszik a partotérőket, a helyzet továbbra is feszült. A menekültkérelmek elbírálása munkaerőhiány miatt elhúzódik, már több mint 8000-en élnek befogadó- és regisztrációs központokban. Az Európai Unió és Törökország között megkötött alku értelmében azokat a migránsokat, akik március 20-a után illegálisan léptek Görögország területére, és menedékkérelmüket elutasítják, visszaküldik Törökországba.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.