Steven Seagal nyitotta meg a 2. Nomád Világjátékokat, de az amerikaiak nem tudták elvenni az oroszoktól a döglött kecskét
- Szeptember 3. és 8. között rendezik meg a 2. Nomád Világjátékokat a kirgizisztáni Iszik-köl nevű tó környékén, 2000 méteres tengerszint feletti magasságban.
- A közép-ázsiai hagyományőrző játékok 26 sportszámára 40 országból érkezett kb. 500 versenyző, köztük magyarok is.
- Volt többek között lóverseny, íjászat, vadászat (sólyommal, kutyával), birkózás, birkózás lóháton, toguz (társasjáték) és kok-boru, amiben két lovascsapatnak kell egy döglött kecskét eljuttatni a célba.
„Ha Dzsingisz kán élne, most itt akarna lenni” – harsogta a bemondó a megnyitón.
„A modern világban, az emberek elfelejtik a történelmet, és a hagyományos kultúrákat a kipusztulás veszélye fenyegeti” – mondta a megnyitón Almazbek Atambajev kirgiz elnök, aki szerint a „nomád civilizáció egy példája a fenntartható fejlődésnek, amit ma az egész emberiség keres”.
Steven Seagal putyinista hollywoodi ex-akciósztár volt a megnyitó díszvendége, akit hősnek kijáró ceremóniával fogadtak. Állam- és kormányfők nem vettek részt az eseményen, pedig az most sokkal nagyobb méretű volt, mint az első 2014-ben. Seagal tárgyalt a kirgiz elnökkel is, állítása szerint filozófiai és spirituális dolgokról. A Guardian szerint elmondta, hogy szeretne filmet forgatni Kirgizisztánban, amihez erős harcosokat és szép nőket keres.
A nemzetek különböző szintű komolysággal vettek részt: míg a pakisztániak és a türkmének katonás fegyelemmel vonultak fel, az olaszok inkább úgy néztek ki, mint akik egy kerti partira érkeztek – írja a Guardian, ami szerint meglepően sok indiai és amerikai versenyző érkezett, de Kongóból, Botswanából és Zimbabwéből csak egy-egy ember jött el, ráadásul ők gyanúsan hasonlítottak a kirgizekre.
A rendezvény nem volt teljesen autentikus: a giccses divatbemutató mellett rendszeresek voltak a sólymos szelfik, a tevelovagoltatás, és árultak Vlagyimir Putyin-os kézműves termékeket is. De amikor a kirgiz lovasok a pusztán elhúztak a naplementében, az azért felidézte a középkort – írja a Guardian.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.