Tíz éve gyilkolták meg a legbátrabb újságírót
2006. október hetedikén délután Anna Politkovszkaja újságíró Ladájával hazaért a munkanap és a vásárlás után Moszkva belvárosában lévő társasházba. Olyan sokat vásárolt a közértben, hogy nem tudott mindent egyszerre felvinni a lakásba. Lifttel ment le a második körért. Amikor a földszintre ért, és kinyílt az ajtó, egy férfi állt előtte.
Kétszer mellkason, egyszer vállon, egyszer pedig fejbe lőtte. Aztán ledobta mellé a pisztolyt. A kétgyerekes, 48 éves anya ott helyben meghalt.
Politkovszkaja Ororszország, de talán az egész világ legbátrabb újságírója volt.
A New Yorkban, szovjet diplomatacsaládban felnőtt újságíró választhatott volna sokal kényelmesebb életet is, ehelyett 1994-től rendszeresen tudósított Csecsenföldről, és részletesen dokumentálta az orosz hadsereg, és a csecsen szövetségesek kegyetlenkedéseit is. Élesen kritizálta Vlagyimir Putyint is.
Erről rengeteg cikket és több könyvet is írt, az élete közben folyamatosan veszélyben volt. A halálos fenyegetések mellett előfordult, hogy elfogták, összeverték és eljátszották, hogy ki fogják végezni, miután kínzások áldozataival készített interjúkat Csecsenföldön. Amikor pedig 2004-ben a beszláni túszdráma helyszíne felé tartott, a repülőn megmérgezték, kórházba került és nem jutott el az iskolához.
Utolsó interjúját két nappal halála előtt adta a Radio Free Europe orosz kiadásának. Azért ezen a napon, mert ekkor lett harminc éves a csecsen Ramzan Kadirov, így elnökké választhatóvá vált.
“Kadirov korunk Sztálinja”
- mondta ebben az interjúban, és beszélt a készülő cikkéről, ami kínzással kicsikart csecsenföldi vallomásokról szólt. Halálakor az íróasztalán ilyen megkínzott emberek fényképei voltak. A cikk végül félkészen jelent meg lapjában, a Novaja Gazetában.
Október 10-ei temetésére több százan mentek el, az orosz államot magasabb szinten nem képviselte senki. Putyin azt mondta, Politkovszkaja munkássága jelentéktelen volt a politikai életben.
Ez persze nem volt igaz, ezzel együtt mintha a nemzetközi újságírószervezeteket jobban érdekelte volna a munkája, mint az orosz közönséget.
Az ügyben 2014-ben öt csecsen férfit elítéltek, de nyilvánvaló, hogy ők legfeljebb csak a végrehajtók lehettek. Azt, hogy ki rendelte a gyilkosságot, máig nem lehet tudni.
A gyilkosság mindenesetre nemcsak az őt halállal fenyegető Kadirov születésnapjához esett közel - október hetedike Putyin születésnapja.
Politkovszkaja halála óta az orosz sajtó helyzete sokat romlott. A Novaja Gazeta ugyan létezik még, és továbbra is kritikus hangvételű, de minimális az elérése, folyamatos fenyegetések között működik, és a Kreml-irányította tömegmédia zajában nem sok emberhez jut el.
Politkovszkaja asztala a tisztelet jeleként azóta is üresen áll. Néhányan azért még végeznek hasonló munkát. Amikor Elena Kostyucsenko, a Novaja Gazeta riportere idén szeptemberben Beszlánba ment, hogy a 334 halálos áldozattal járó túszejtés évfordulójáról készítsen riportot, leöntötték zöld festékkel, és úgy összeverték, hogy egy hétig kórházban volt.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.