Hat éve volt a japán földrengés és cunami
Szombaton 14 óra 46 perckor Japánban egy perces csenddel emlékeztek a hat évvel ezelőtti cunamira és földrengésre. 2011. március 11-én a 9-es erősségű földrengésben, majd az azt követő szökőárban
18 446 ember halt meg, illetve tűnt el, a fukusimai atomerőmű-baleset után a sugárzás miatt 123 ezer embernek kellett elhagynia otthonát.
A tragédia évfordulóján ezrek látogattak az ország északkeleti partvidékének katasztrófa sújtotta több mint 500 kilométeres szakaszára.
A fukusimai atomerőművet vezető konszern, a TEPCO szerint a sérült reaktorok helyzete stabil. Jelenleg még ezerötszáz leégett fütőelem van a sérült egyes, kettes és hármas reaktorban. A TEPCO 2022-ig szeretné az összes fűtőelemet eltávolítani és biztonságos helyre szállíttatni. Igaz, jelenleg senki sem tudja, hogy hol van a megolvadt fűtőanyag. Nemrég beküldtek egy robotot a 2-es reaktorba, de a törmelék miatt nem tudott olyan közel kerülni a maghoz, mint remélték. És az óránként 650 sievertet elérő sugárzást nem bírta ki az eszköz, tönkrement.
Közben a japán kormány erőltetné, hogy néhány környező terület egykori lakói visszatérjenek házaikba. A hatóságok szerint ott már újra biztonságos az élet, míg a Greenpeace szerint például az Iitate települést körülvevő erdőkben végzett méréseik mutatói nagyjából megegyeznek a Csernobilt körbevevő 30 kilométeres tiltott övezetben mért sugárzási szinttel. Ennek ellenére Iitate nagy részén március 31-ig meg akarják szüntetni a kitelepítési rendelet hatályát. Egy évvel később megszűnnek a kártérítési kifizetések mintegy hatezer ember számára. A kormány intézkedéseit bírálók szerint az állam és a TEPCO a visszatelepítés erőltetésével próbálja megspórolni a kártérítések kifizetését.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.