Venezuelai káosz: közel negyven halott és szarral megdobált rendőrök
Már egy hónapja, április eleje óta tartanak az ellenzéki tüntetések az előrehozott elnökválasztásért Venezuelában. A megmozdulásokat egyre erőszakosabban verik le a rendőrök:
eddig 38-an haltak meg, és több mint 750-an sebesültek meg az utcákon.
A Demokratikus Egység Kerekasztala ellenzéki szövetség beszámolója szerint a hétfő esti kormányellenes megmozdulásnak száztizenhat sebesültje volt. A rendőrök és a Nemzeti Gárda fegyveresei öt órán át álltak szemben a tüntetőkkel Caracas egyik sugárútján. Szintén hétfő este történt, hogy a nyugat-venezuelai Maracaibóban a tömegoszlatáskor a Nemzeti Gárda egyenruhásai könnygázgránátokat dobtak egy egy idős- és gyermekotthonba. Az ott lakó háromszáz embert ki kellett menekíteni.
A Guardian számolt be arról, hogy az összecsapások új fegyvere
a poopootov-koktél lett.
Kövek és Molotov-koktélok helyett bezacskózott állati és emberi ürülékkel kezdték el dobálni a rendőröket a tüntetők.
Az olajár zuhanása miatt összeomlott országot kilátástalan válság sújtja. A gazdaság összeomlott, az infláció elszabadult, állandósult az élelmiszer- és gyógyszerhiány.
Nicolás Maduro elnök ragaszkodik hatalmához, múlt hét elején
alkotmányozó nemzetgyűlés megalakításáról tartandó szavazás kiírását jelentette be.
Az államfő szerint a gyűlés megváltoztathatja az ország berendezkedését, az alkotmányt, hatalmi intézményeket oszlathat fel és választásokat írhat ki, ezzel helyreállhat a béke. Maduro szerint az 500 fős alkotmányozó nemzetgyűlés tagjainak felét közvetlen szavazással fogja megválasztani a nép, és politikai pártok nem jutnak szerephez benne. Az ellenzéki kerekasztal elutasította a tervet, Henrique Capriles ellenzéki vezető kijelentette, hogy
"nem vehetünk részt egy csalárd folyamatban. Van egy alkotmányunk, és a kormány nem helyezheti azt erőszakkal hatályon kívül."
Az ellenzék ezért nem megy el az alkotmánymódosításról szóló találkozóra az elnöki palotába. Egyesek attól tartanak, hogy így Maduro saját embereivel tölti fel az gyűlést, és úgy változtatja meg az alkotmányt, ahogy csak szeretné.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.