A Városliget Zrt. szerint így fog kinézni a Szabolcs utcai múzeumszakmai központ
Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere pénteken Budapesten az épületegyüttes bokrétaünnepén azt mondta: az előzetes tervek szerint halad a Szabolcs utcai Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központ (OMRRK) építése.
Az összesen közel 37 000 m2-es épületegyüttesben a Néprajzi Múzeum, a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria (MNG) több mint 350 ezer műtárgyának megőrzésére és tudományos kutatására lesz lehetőség – mondta a 20 milliárd forintos beruházásról a miniszter.
A komplexumban a raktárak, restaurátor-műhelyek, kutatószobák, irodák mellett helyet kap a Közép-Európai Művészettörténeti Kutatóintézet (KEMKI) és egy látogatóközpont is, illetve egy 13 000 m2-es parkot is kialakítanak – mondta Balog Zoltán a helyszínen, ahol az építkezés pénteken elérte a komplexum legmagasabb pontját.
Balog elmondta, az építkezéshez 108 000 m3-nyi talajt mozgatnak meg, 4800 tonna betonacélt és kb. 500 km-nyi kábelt használnak fel. A 160 talajszondás és egy levegős hőszivattyú segítségével az épületek teljes hűtési és fűtési energiáját biztosítani tudják. A háttérbázis 70 restaurátornak biztosít munkaállomást, és 200 új munkahely megteremtéséhez járul hozzá – sorolta.
Baán László, a Liget Budapest projekt miniszteri biztosa azt mondta, a legkorszerűbb ilyen típusú európai intézmény épül a Szabolcs utcai egykori kórház területén: a még 2018-ban elkészülő épületegyüttes a 21. század minden követelményének meg fog felelni, korábban soha ilyen magas színvonalú logisztikai háttérrel nem rendelkeztek a magyar múzeumok. Kemecsi Lajos, a Néprajzi Múzeum főigazgatója hozzátette: a kormány 150 éves adósságot törleszt azzal, hogy világszínvonalú háttérbázist épít a Néprajzi Múzeumnak.
2018 a kivitelezés éve a Liget-projektnek, az OMRRK komplexuma mellett épül az 56-osok terén a Néprajzi Múzeum új épülete, zajlik az Olof Palme ház felújítása, és egyszerre három szimbolikus parkfejlesztési beruházás is kivitelezési szakaszban jár – mondta az eseményen Gyorgyevics Benedek, a Városliget Zrt. vezérigazgatója.
A Városliget Zrt. tájékoztatása szerint az öt épületből álló komplexum legnagyobb létesítménye lesz a raktáraknak és restaurátor-műhelyeknek otthont adó épület, ami a térszint alatt 4, afelett pedig 3 szintes területen biztosít korszerű és biztonságos körülményeket.
Több mint 3000 m2-en kap otthont a Közép-Európai Művészettörténeti Kutatóintézet (KEMKI), ahol könyv- és iratarchívum is segíti majd a kutatók munkáját. A KEMKI a tervek szerint az egyik legjelentősebb közép-európai művészettörténeti dokumentációs központtá válik, aminek az alapját a Szépművészeti Múzeum és az MNG több mint egy évszázad alatt gyűjtött archív dokumentációs anyaga adja. Ez az anyag kiegészül az Artpool és az egykori Képző- és Iparművészeti Lektorátus anyagával, így kb. 1,5 millió dokumentum lesz elérhető a kutatóknak.
A fejlesztés régi és új épületek összhangjára törekvő terveit a Narmer Építészeti Stúdió készítette. A telek két értékes, Freund Vilmos által tervezett, régi épületét az örökségvédelmi szempontok figyelembe vételével újítják fel.
Az egykori izraelita kórház felvételi épületének, majd imaházának rekonstruált épületében kap helyet egy több mint 1000 m2-es látogatóközpont, ahol többek között konferenciatermet, kiállítótermet és éttermet alakítanak ki. A területen egy mélygarázs és egy kertészház is épül. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.