Fotók a törökországi Antakyában segítő Trafiról, a legképzettebb magyar mentőkutyáról és a lesérült Gogóról
- A földrengés sújtotta törökországi Antakya lakosai két kezükkel próbálják menteni szeretteik életét, és közben rettegnek, aggódnak, hogy előkerül-e élve valamelyik rokonuk, barátjuk. Dr. Mezősi Tamás, a Baráthegyi Vakvezető Kutya Iskola vezetője és mentőkutyája, Trafi a csapatukkal azon dolgoznak, hogy ez megvalósulhasson.
- Éjjel sem hagyták abba a munkát, pedig már nagyon fáradtak. Továbbra is kint vannak Törökországban a Baptista Szeretetszolgálat mentőcsapatában, mivel még mindig van esély rá, hogy az összedőlt épületek alól élő embereket mentsenek ki. Már több mint 20 ezer halottja van a földrengésnek és többször ennyi sérültje.
- Közben lesérült Gogó.
Mezősi mentőkutyázással kezdte a pályafutását, amit tovább folytatott a vakvezetőkutya-képzés mellett. Trafit is ő képezte. Most Magyarországon a kutyák közül egyedül Trafinak van emelt szintű vizsgája nyomkövetésben, területkeresésben és romkutatásban is.
Mezősi és Trafi a Baptista Szeretetszolgálat, HUBA Rescue24 Tűzoltó és Kutató-Mentő Nemzetközi Csoport tagjaként, a Kutyákkal az Életért Alapítvány színeiben van Törökországban.
Közben eresés közben, a romok között érte baleset a Kutyákkal az Életért Alapítvány egyik segítőkutyáját, Gogót. A törökországi földrengés túlélői után kutató kutyát a csapat munkatársai azonnal ellátták, egyelőre bizonytalan, hogy visszaengedhetik-e a terepre.
A Baptista Szeretetszolgálat HUBA Rescue24 Tűzoltó és Kutató-Mentő Nemzetközi Csoportja, közöttük a Kutyákkal az Életért Alapítvány két jászberényi és egy miskolci mentőkutyás párosa hétfőn este érkezett a katasztrófa helyszínére. Az elmúlt napokban 4 órás váltásban dolgoztak a szakemberek keresőkutyáikkal, akár a mínusz 9 fokos éjszakai hidegben, akadozó áram-, és vízellátás mellett, tartva az utórengések okozta mozgásoktól. A legfontosabb támpont a keresőkutyák jelzése.
Az összedőlt épületekbe, a szűk rések és törmelékek között sokszor még a legtapasztaltabbaknak is nehéz és veszélyes bejutni, a feltárás során óhatatlanul is történhetnek balesetek. Gogó keresés közben, a romokon szenvedett sérülést, a 2 lábujja közötti úgynevezett úszóhártya sérült meg. A mentőcsapat azonnal ellátta és bekötözte a sérült lábat, Gogó most sajnos nem vethető be.
A lelki és fizikai megterhelés igen nagy, a profi kiképzésen átesett kutyákat éles helyzetben így is érheti baleset. Az Alapítvány magyarországi bázisán felállított speciális, műromként funkcionáló Mentőkutya Kiképzőbázison modellezik egy valódi katasztrófa körülményeit, de váratlan helyzetek így is adódhatnak, amikre nehéz felkészülni.
A Kutyákkal az Életért Alapítvány 30 éve foglalkozik eltűnt személyek felkutatásával a nap 24 órájában, térítésmentesen. Már többször vettek részt nemzetközi segítségnyújtásban. Kutattak már romok alatt rekedt túlélők után Indonéziában, Indiában és korábban Törökországban is. A most is a helyszínen tartózkodó kutyák, köztük Gogó is rendelkezik IRO nemzetközi romkutató vizsgával.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.