Kezdődik a tanév, de az ukrán gyerekek harmada járhat csak rendesen iskolába
„Ukrajnán belül az iskolák elleni támadások töretlenül folytatódtak, így a gyerekek mélyen elkeseredettek, és biztonságos tanulási hely nélkül maradtak. Nem csak az oktatásban való előrehaladásban küszködnek, hanem azért is, hogy megtartsák azt, amit még a rendesen működő iskolákban tanultak” - mondta Regina De Dominicis, az UNICEF regionális igazgatója.
Az ukrajnai tanárok 57 százaléka úgy látja, hogy erősen romlottak a diákok anyanyelvi képességei, de a tanárok fele az idegennyelvtudás és a matematikai készségek csökkenését is jelezte.
Az UNICEF által ismertetett legfrissebb beiskolázási adatok szerint az általános és középiskolás korú gyerekeknek csupán egyharmada tanul teljes mértékben az iskolában. A beiratkozottak másik harmada a személyes és az online tanulást vegyíti, egyharmaduk pedig teljes mértékben online tanul. Az óvodáskorú gyermekek kétharmada nem jár óvodába, a fronthoz közel a szülők háromnegyede számolt be arról, hogy nem járatják óvodába gyermekeiket.
A koronavírus előtti, 2018/2019-es tanév volt az utolsó, amelyet zavartalanul, együtt tölthettek az ukrán gyerekek és tanárok.
Az UNICEF tavalyi fotósorozatán ők láthatók:
A helyi hatóságok döntik el, hogy ki járhat iskolába és óvodába, döntésük pedig az adott környék biztonsági helyzetétől függ, és attól, hogy az ottani intézmények rendelkeznek-e bunkerekkel.
Ukrajna második legnagyobb városa, Harkiv közel van az orosz határhoz és a légitámadások gyakori célpontja, ezért szinte kizárólag távoktatásra készülnek. Annak érdekében, hogy legalább valamilyen formában lehetővé tegyék a biztonságos személyes oktatást,
a hatóságok 60 tantermet építettek a földalatti metróállomásokon, ami több mint 1000 tanuló befogadására elegendő.
Andrij Sztaszkiv oktatási miniszterhelyettes a BBC-nek elmondta, hogy várhatóan minden hatodik ukrán iskola távoktatásban dolgozik – de ez jóval kevesebb, mint a tavalyi minden harmadik.