Hétfő este ismét leszavazta a Fidesz és a KDNP az LMP-s Schiffer András törvényjavaslatát az állambiztonsági múlt átláthatóvá tételéről, vagyis arról, hogy bárki hozzáférhessen az ügynöklistákhoz, és nyilvánosságra is hozhassa, amit ott talál.
Ez már a harmadik hasonló szavazás ugyanezzel az eredménnyel, a különbség csak annyi, hogy a kormánypártiak nagy többsége ezúttal a “Nem” helyett a tartózkodás gombot nyomta meg, ami egyébként semmit sem befolyásol. Így továbbra sem lehet még csak tárgysorozatba sem venni, vagyis érdemben vitatkozni a javaslat részleteiről.
A Fidesz-frakcióban tíz képviselő ment szembe a párttal és szavazott igennel: Ángyán József, Gruber Attila, Gulyás Gergely, György István, Kovács Péter, Kőszegi Zoltán, L. Simon László, Nagy István, Németh Zoltán és Tóth Gábor. A KDNP-ben ketten, Hargitai János és Michl József.
Az MSZP-sek közül nyolcan szavaztak, ők mind igennel, többek között Lendvai Ildikó és Gúr Nándor, negyvenen nem vettek részt. A témát gyakran előhozó 43 fős Jobbik-frakcióból 25-en szavaztak, ők mind igennel. A Demokratikus Koalíció és a Párbeszéd Magyarországért tagjai közül senki sem szavazott, az LMP-ből a hiányzó Lengyel Szilvia kivételével mind igennel. A többi független képviselő nem szavazott.
A fideszesek közül tartózkodott többek között Wittner Mária, Szijjártó Péter, Rogán Antal, Papcsák Ferenc, Révész Máriusz, Kocsis Máté, Kontrát Károly, Ágh Péter, Cser-Palkovics Imre és Hende Csaba. Nem szavazott többek között Balog Zoltán, Navracsics Tibor, Selmeczi Gabriella és Orbán Viktor sem, aki igazoltan volt távol.
Schiffer András először tavaly februárban terjesztette be a javaslatot, amit akkor a kormánypárti frakciók döntő többsége leszavazott. A Fidesz akkori frakcióvezetője, Lázár János 2012 tavaszán megígérte, a kérdést a hamarosan megalakuló Nemzeti Emlékezet Bizottsága fogja rendezni. Erről az intézményről azóta sem hallani. Pintér Sándor belügyminiszter tavaly ősszel azt mondta, év végéig megtalálják a megoldást. Ehhez képest amikor decemberben Schiffer ismét benyújtotta a javaslatot, a Fidesz és a KDNP megint leszavazták még a tárgysorozatba vételt is.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.