Drámai jövőt vázol a Második Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégia (.pdf), és ezen az sem változtat, hogy a vitaanyagot a kormány még nem tárgyalta, így nem tekinthető az álláspontjának. A dokumentum főbb megállapításai:
Klímaváltozás van.
Klímaváltozás lesz.
A klímakutatás a kevéssé egzakt tudományok egyike, ami az éghajlatváltozási stratégia következtetéseiből is kiderül, ebben a hidrológiai modellek bizonytalanságáról, az egymásnak ellentmondó éghajlati forgatókönyvekről, a modelleredmények ellentmondásairól, igazolásuk korlátozott lehetőségeiről írnak. A modellek még így is egy irányba mutatnak.
A helyzetet egyrészt a tározási kapacitás növelésével, másrészt a vízhasználat és a vízigény szabályozásával lehet kezelni - magyarán nőhet a víz ára. Az egyre nagyobb árvizek miatt korlátozni kell az árterek hasznosítását.
A felmelegedés a termőföldet is megviselheti. Szikesedés, savanyodás, a humuszanyagok lebomlása, az ár- és belvizek miatt gyorsuló talajerózió várható.
Ahogy a klíma, úgy Magyarország élővilága is változni fog. Számos őshonos faj kipusztulhat, helyüket új fajok, köztük természetes ellenség nélküli károkozók vehetik át. A legveszélyeztetettebbek az erdőtársulások, az üde gyepek és a lápi élőhelyek. Az erdőpusztulás károsan befolyásolhatja az üvegházhatású gázok kibocsátásának amúgy pillanatnyilag kedvező egyenlegét is.
Mindez az emberek egészségére is hatással lesz. A hőhullámok következtében növekedhet a halálozás. Gyakoribb lesz a nyári szmog, ez légúti és tüdőbetegségeket okozhat. A gyakoribb katasztrófahelyzetek a mentális betegségek számát növelhetik. A megnövekedett UV-sugárzás miatt gyakoribb lesz a bőrrák.
Az állatvilág változásai, a kórokozókat hordozó rovarok elszaporodása miatt gyakoribbak lehetnek a járványok, megjelenhet a malária, a nyugat-nílusi vírus, de még a Chikungunya láz és a Dengue láz is. A kullancsok további szaporodása miatt a Lyme betegség és az agyhártyagyulladás is gyakoribb és országszerte elterjedtebb lesz.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.