Az ukrán rendőrség keddig adott időt a tüntetőknek, hogy hazamenjenek. Ez azért érdekes, mert a tüntetők meg keddig adtak időt a miniszterelnöknek, hogy feloszlassa a kormányát. Már három hete tüntetnek Kijevben Viktor Janukovics ellen, pár napja pedig elég intenzívek lettek ezek a tüntetések. Kedden nagyon valószínű, hogy balhé lesz a rendőrök és a tüntetők között.
Egyelőre nem volt komolyabb összeütközés, de az ukrán hatóságok így is keresnek nyolc embert, akik eltűntek az utcákon. A rendőrök hétfőn annyit csináltak, hogy elkezdték lebontani a kordonokat és barikádokat, amiket a tüntetők emeltek Kijev több pontján. Elzavarták őket a kormány épülete elől is. Egyre szűkítik ráadásul a kört a Maidan, a Szabadság tér körül, ami a tüntetések központja.
Julija Timosenkó bebörtönzött miniszterelnök pártja, az Atyaföld központját állítólag átkutatták a rendőrök és lefoglalták az eszközeiket. Emiatt Vitalij Klicskó pártja, az Ütés kiürítette a saját székházát. A kiadott közleményükben az állt, hogy a párt ellenségei fenyegetik őket, ezért evakuálták a központot. A belügyminisztérium viszont azt mondja, hogy ők nem kutattak át semmilyen épületet. A helyi média szerint állambiztonságiak voltak, és lefoglalták a párt szervereit. A honlapjuk nem is működött hétfő este.
Az ellenzékiek arra bíztatják a tüntetőket, hogy továbbra is védjék meg a Maidant és ne menjenek haza. Ezt egyelőre még meg tudják tenni, de a rendőrség egyre kevésbé hagyja őket bárhova máshova elmenni. Hiába foglalták el korábban a kijevi városházát, most már kiszorították őket a legtöbb kormányzati épület közeléből. Állítólag hatezer rendőr és 2600 belügyes rohamosztagos próbál rendet csinálni a városban.
"Arra kérjük az embereket, hogy maradjanak az utcákon és álljanak ellent, de békésen. Csak így védhetjük meg a jogunkat, hogy egy szabad országban éljünk"
- mondta Vitalij Klicskó, aki a tüntetések egyik vezéralakja. "Arra számítunk, hogy Janukovics rendőrei fel fogják oszlatni ezt a békés tüntetést. Ha itt vér fog folyni, az Janukovics kezén szárad majd".
A tüntetők vasárnap ledöntötték a Maidan közepén álló Lenin-szobrot. Köteleket akasztottak rá, felfeszítették, aztán kalapáccsal szétverték. Emiatt a kormány és az orosz kommunista párt is panaszkodott, a tüntetők viszont inkább hazavitték a darabokat szuvenírnek.
A tüntetések akkor kezdődtek eldurvulni, amikor Viktor Janukovics elnök bejelentette, hogy inkább lemond az EU-val kötendő szerződésről, mert az oroszok ellenzik azt. Vlagyimir Putyin azért nyomta el Ukrajnát az EU-tól, mert épp újraszervezi a Szovjetuniót. Azt szeretné, ha Ukrajna belépne abba a vámunióba, aminek egyelőre csak Oroszország és Fehéroroszország a tagja. Janukovics és Putyin most épp az olaj áráról vitatkoztak Szocsiban. Ez az egyik olyan dolog, amivel elég jelentős nyomást tudnak gyakorolni az ukránokra.
Ekkora tüntetések utoljára a 2004-ben, a narancsos forradalom idején voltak Ukrajnában. Akkor a választást Viktor Janukovics nyerte meg, de a tüntetések miatt újraszámolták a szavazatokat, és végül Timosenkó alakíthatott kormányt.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.