Kedden, a választások után két nappal szokatlanul erős hangvételű levelet küldött Lázár János a norvég kormány EU-kapcsolatokért és fejlesztésekért felelős miniszterének, Vidar Helgesennek. Az államtitkár azt kifogásolta, hogy a norvégoktól a magyar civil szervezeteknek szánt támogatás sorsát egy olyan konzorcium dönti el, amelynek több tagja „több szálon, nyíltan köthető” az LMP-hez.
Az államtitkár annyira fölszívta magát, hogy levelében már arra célozgatott, hogy a norvégok mintha egy „egypárti demokráciát támogatnának”. (Már hogy ez egy LMP-egypárti demokrácia lenne, Lázár sajátos nézőpontja szerint.)
Norvégia 2016-ig, hároméves ciklusban összesen 40 milliárd forint támogatást ad magyarországi fejlesztésekre az EU-val kötött megegyezés alapján. Összesen 15, kevésbé fejlett tagállamot támogatnak. A támogatási rendszernek Magyarország a harmadik legnagyobb haszonélvezője.
Ezeknek a pénzeknek azonban csak kis szelete, nagyjából 4,4 milliárd forint megy a civil szervezeteknek. A komolyabb összegeket környezetvédelmi beruházásokra, kutatás-fejlesztésre és a hátrányos helyzetű csoportok integrációjára szánják. Ezeknek a támogatásoknak a sorsáról nem civil bizottságok döntenek, hanem kormányzati szervek.
2013 végéig a támogatások sorsát a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) felügyelte. A szervezetet, ami az EU-s támogatások lehívásáért és felhasználásáért is felelt, azonban év végére felszámolta a kormány, hatásköreit különböző minisztériumok között dobta szét, a felügyeletük pedig a Lázár vezette államtitkárság alá kerültek.
Erről a változtatásról azonban csak az utolsó utáni pillanatban értesítették a norvég felet, és az együttműködést szabályzó államközi szerződés módosítását sem kezdeményezték. A program felelős nélkül maradt, ez pedig nem tetszett a norvégoknak.
Ezért fordulhatott elő, hogy január óta nem érkeznek meg rendesen a források a Norvég Alapba. A norvég kormány látni szeretne egy olyan szervezetet Magyarországon, amelyre rá tudják bízni a támogatások kezelését.
Hasonló fennakadást okozott az NFÜ megszüntetése és a hatáskörök áthelyezése korábban az EU-s pénzek lehívásánál és kiosztásánál is.
Lázár levelében egyáltalán nem részletezi, hogy pontosan milyen információk birtokában ír politikai összefonódásról, de szerencsére a levél tényét is megíró Magyar Nemzet összeszedte a felmerülő aggályos kapcsolatokat.
A fő érv, hogy a norvégok civiltámogatási pénzeiről döntő konzorciumot, az Ökotárs Alapítvány vezeti, az alapítvány egyik társalapítója, Foltányi Zsuzsa pedig 2010-ben az LMP képviselőjelöltje volt. Foltányi, évtizedek óta foglalkozik magyarországi zöld- és civil mozgalmak szervezésével, a párt országos listájának a 134-edik helyén szerepelt, Ungváry Krisztián és Cserhalmi György mellett, aktívan sosem vett részt a párt munkájában.
Az Ökotárs igazgatója a másik LMP-gyanús személy: őt az LMP jelölte a Nemzeti Civil Alapprogram Tanácsába. Maga Schiffer András is tagja volt az Ökotárs Valódi Civil Partnerség-díját odaítélő kuratóriumnak. Végül: Kaufer Virág, miután lemondott a (LMP-s) mandátumáról, és otthagyta a Parlamentet, pályázati értékelőként vett részt a konzorcium munkájában.
Kaufer felvétele előtt volt is vita arról az alapítványnál, hogy egy egykori képviselő megbízásával nem nyitnak-e szükségtelen támadási felületet maguk ellen. Végül az az érv győzött, hogy mivel Kaufer civil múltját és szakmai felkészültségét nem lehet vitatni, egy normális országban ebből nem lehet gond.
A Norvég Alap már 2008 és 2011 között is nyújtott támogatást Magyarországnak. A civil pénzek sorsát akkor is a mostani konzorcium felügyelte. 2011-ben nyílt pályázaton indultak újra a pozícióért, amit el is nyertek. Arról, hogy milyen elvek mentén osztják a pénzt, nem a konzorcium tagjai döntenek, ezt a norvég fél szabja meg, ezek közös alapelvek mind a tizenöt támogatott tagállamban.
Honlapjukról kiderül, hogy mi az alap célja: „hogy segítse a magyarországi civil társadalom fejlődését, valamint erősítse részvételét a társadalmi igazságosság, a demokrácia és a fenntartható fejlődés alakításában. A támogatók döntése értelmében ezen belül az Alap kiemelt figyelmet fordít az emberi és kisebbségi jogokra (etnikai, vallási, nyelvi, valamint szexuális orientáció alapján), a jó kormányzásra és átláthatóságra, a rasszizmus és az idegengyűlölet elleni harcra, a megkülönböztetés és a társadalmi egyenlőtlenségek, a szegénység és kirekesztés elleni fellépésre valamint a nemek közti egyenlőségre, beleértve a nemi és családon belüli erőszakot".
Az alap szinte az egyetlen pénzforrása sok olyan civil szervezetnek, amely teljesen támogatás nélkül maradt, miután a kormány 2011-ben megszüntette a Nemzeti Civil Alapot, és helyette létrehozta a Csizmadia László CÖF-elnök vezette Nemzeti Együttműködési Alapot.
2013 nyarán a Heti Válasz már indított egy támadást a Norvég Civil Támogatási Alap ellen, akkor Soros Györgyre próbálta rátolni a norvég pénzek kiosztását. Tove Skarstein, Norvégia budapesti nagykövete is reagált a vádakra.
Egy másik lehetséges megfejtés szerint Lázár levelének nem norvég kormány a valódi címzettje, hanem a hazai civil szféra és a különböző támogatási pénzeket kiosztók. Egyszerűen erőt akart demonstrálni. Egy távoli, gyakorlatilag veszélytelen ellenfélbe kötött bele, és a reakciója az ügy jelentőségéhez képest szinte komikusan eltúlzott. „Egyszerűen azt akarta elérni, hogy itthon mindenki beszarjon” – mondta egy trágár forrásunk.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.