Érkezett egy levél a kormányszóvivőtől a civil szervezetek támogatásával kapcsolatban. A "cinikus" és a "képmutató" szavak most vesztették el jelentésüket. Itt valószínűleg az történt, hogy a Miniszterelnökség áttekintette saját támogatási és közpénzfelhasználási gyakorlatát, majd leírták, hogy ezt a magyar civilek csinálják, és hogy mennyire gáz.
Ezek a legfontosabb állítások.
Tehát itt ugye egy fillér magyar állami pénzről nincs szó. A norvég kormány megbíz valakit Magyarországon, hogy neki fontos célokra osszon az ő pénzéből. Nekik nincs bajuk azzal, ahogy az ő pénzüket osztják. A Kormányszóvivői Iroda szerint viszont a pénzt "nem a meghatározott céloknak megfelelően osztják el". Itt láthatóan az okozza a problémát, hogy a magyar kormány képtelen beleképzelni magát abba a helyzetbe, hogy Magyarországon valaki fontos társadalmi ügyeket támogat, és nem hagyja, hogy Kerényi Imrék mondják meg, hogy mi a fontos a társadalomnak.
Hasonló, mint az előbb. Senki sem tudhatja jobban, hogy mi az, ami a magyar civil társadalom fejlődését szolgálja, mint Lázár János
Ez jó eséllyel indul a világegyetem valaha leírt legcinikusabb mondata címért. Vlagyimir "Nincsenek orosz katonák Ukrajnában" Putyinnal egy ligában. Egyrészt a magyar kormány tényleg híresen kényes arra, hogy hova kerülnek a közpénzek. Erre mondjuk Mészáros Lőrinc az egyik élő példa. A másik, hogy a Norvég Civil Alapban lévő összegek Norvégia pénzei. Magyar adóforint nincsen benne. Tehát mondjuk ez nem a klasszikus magyar közpénz kategória.
A magyar civil szféra már többször követelte Lázár János és magyar kormány minél közvetlenebb bevonását az ügyeikbe. Nem is igazi civil szféra az, amit nem ellenőriz néha a kormány saját érdekében.
Itt megint abban van kavarodás, hogy az alapkezelőnek a magyar kormányzat partnerének kell-e lenni, vagy sem. Nem kell.
Persze, egészen biztosan van ilyen szervezet Magyarországon. Például a CÖF, aminek vezetője, Csizmadia László egyben a Nemzeti Együttműködési Alap vezetője. Ez a szervezet dönt arról, hogy melyik magyar civil szervezeteknek juttasson pénzt a magyar állam. Vagy a Fidesz-közeli Századvég, ami szintén pályázott a norvég civil pénzek kezelésére, csak nem nyerték el a pozíciót.
A konfliktusról készített nagyobb riportunkat itt találhatja meg.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.