Térképen dolgozták fel, hogy Európa melyik országai lettek a nyertesei, illetve vesztesei az EU szabad munkaerő-áramlást elősegítő törvényeknek. Ha figyeltük az elmúlt évek híreit, sok meglepetés nem érhet minket, de az összkép még így is lesújtó: Magyarországot tömegével hagyták el szakképzett emberek. A helyükre pedig alig érkezett valaki.
Az adatok az EU munkaerőpiaci adatbázisából származnak, és csak azokról az emberekről szólnak, akik szakmájukban maradva, legálisan dolgoznak egy másik tagországban. Azaz a tengerentúlra távozók és a nem bejelentett, illetve szakmájukat elhagyók számáról ebből nem derül ki semmi.
A térképen az országokra kattintva kiderül, honnan hányan távoztak és hányan érkeztek. A vöröses színnel jelölt országokat érintette a legnagyobb számban az elvándorlás, a zöldebb országok pedig a legnagyobb nyertesei voltak a folyamatoknak. A térkép nem súlyoz viszont az országok népességével, az adatok értelmezéséhez ezért érdemes azt is figyelembe venni, hol hányan élnek.
2003-tól napjainkig összesen 276124 eu-s állampolgár kérvényezte, hogy másik országban folytathassa szakmáját.
A legnagyobb munkaerő-elszívók viszont:
Szakmák szerint nézve a legtöbb országot váltó középiskolai tanár volt (54040), utánuk az orvosok (47998), az ápolók (39773), a gyógytornászok (12529) és a fogászatban dolgozók (8907) jönnek.
A magyar adatokból az derül ki, hogy míg ide 957 szakember érkezett másik EU-s országból, hogy szakképzettségének megfelelő munkát vállaljon, addig 10179 ember távozott.
Ezen a lenti infografikán azt is meg lehet vizsgálni, hova mentek tőlünk a legtöbben. A magyar szakemberek elvándorlásának legnagyobb nyertese Nagy-Britannia, Németország és Ausztria volt.
Meglepő, hogy Csehország szaldója pozitív, tehát több a betelepülő, mint a távozó, Olaszország viszont nettó donor, tehát többen mennek, mint érkeznek. Az is érdekes, hogy a három skandináv EU-tag (Dánia, Finnország, Svédország) viszonylag kevés szakembert szív el a többiektől.
(via alphbac.org)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.