Úgy tűnik, hogy az Európai Bizottság a tervezett formájában nem engedi megépíteni az új paksi atomerőműveket. A teljes bukás még nem következik a most nyilvánosságra hozott döntésből, de van még muníció Brüsszelben. És egyáltalán nem biztos, hogy Moszkva és Budapest is akarja még a nagy építkezést.
Az Európai Bizottság egyelőre annyiról döntött, hogy helyt ad az Euratom döntésének, amely nem járul hozzá, hogy Paks 2-nek kizárólag az orosz Roszatom szállítson fűtőelemeket. (A fűtőelem az atomerőmű üzemanyaga. Az Euratom pedig az Európai Bizottság felügyelete alatt működő atomenergiával foglalkozó ügynökség, és az EU-ban minden jelentős nukleáris beruházást jóvá kell hagyatni vele.)
Az Euratom már korábban jelezte, hogy a fűtőanyagok kizárólagos, egyoldalú beszerzése nem fér bele az uniós jogba. A döntésről a magyar kormányt is értesítették. A magyar kormány ezután fellebbezett az Európai Bizottságnál a határozat ellen. A bizottságban a múlt héten döntöttek úgy a biztosok, hogy nem adnak helyt a magyar kormány tiltakozásának. A bizottság ezután megkérdezte a magyar kormányt, hogy a döntést nyilvánosságra hozhatják-e, amire a magyar kormány egyelőre nem reagált. A Financial Times viszont tudomást szerzett róla, és csütörtök este megírták.
Vagyis a magyar kormány legalább egy hete tudja már, hogy az oroszokkal kötött szerződés jelenlegi formájában elbukott, fenntarthatatlan, és még régebb óta tudja, hogy valószínűleg baj lesz a szerződéssel.
Paks 2 megépítéséről már 2014 januárjában megállapodott Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin Moszkvában, ám fűtőelemekről az akkori szerződésekben még szó sem volt.
A fűtőelemekről szóló szerződést csak tavaly december 9-én írta alá az MVM Paks II. Atomerőmű Fejlesztő Zrt. és az orosz Joint-Stock Company Nizhny Novgorod Engineering Company Atomenergoproekt.
Az akkori megállapodás szerint a magyar fél az új erőművek elkészültétől számított első húsz évben kizárólag a Roszatomtól vesz fűtőelemeket. A nagy mennyiségre tekintettel pedig az oroszok árkedvezményt adtak.
A Financial Times azt írja, hogy ezen megállapodás elutasításával a bizottság az egész paksi beruházást leállította. Giró-Szász András kormányzati kommunikációért felelős államtitkár viszont azt mondta, hogy „nem igaz, hogy az Európai Unió blokkolta volna a Paks II. atomerőmű építését”.
Perger András, az Energiaklub munkatársa azt mondta, hogy az a kérdés, hogy pontosan mi áll a magyar-orosz szerződésben. Ha az van benne, hogy az építkezés feltétele, hogy az üzemanyagot az oroszok adják (mert például csak így éri meg nekik az egész), akkor a mostani EU-s döntés tényleg mindent leállított. Ha viszont a szerződés többi része érvényesíthető az üzemanyagról szóló rész nélkül is, akkor akár el is kezdődhet Paks 2 építése, csak valamikor majd módosítani kell ezen a részen. Mivel a szerződések titkosak, ezért ezt egyelőre nem lehet megállapítani.
Három eset lehetséges.
Ha a középső megoldás lesz, vagyis az amerikaiak beszállnak az üzemanyagszállításba, akkor át kell számolni a beruházás költségeit, hiszen abban az esetben az orosz árkedvezmény sem élne tovább, amit a 20 éves folyamatos megrendelés után kapnánk. Perger András azt mondta, hogy technológiai szempontból lehetséges, hogy amerikai fűtőelemmel menjen egy orosz gyártmányú reaktor. Ukrajnába is szállít most a Westinghouse orosz reaktorba fűtőelemeket, és kísérleteztek ezzel Csehországban is, igaz ott nem voltak elégedettek, és visszaálltak az orosz beszállítóra.
Az Európai Bizottság még legalább két ügyben vizsgálja a paksi bővítést, és ez a két ügy az egész konstrukció lényegét érinti. Ránézésre ezek komolyabb ügyeknek tűnnek, mint a fűtőanyag-kérdés.
Egyrészt folyik egy vizsgálat, ami azt nézi, hogy tiltott állami támogatásnak számít-e, hogy teljesen állami hitelből épül Paks 2. Nem torzítja-e aránytalanul az árampiacot a hatalmas beruházás, hogy nincs megtérülési követelmény, az állam mindenképpen kifizeti. Ha a bizottság itt problémát talál, akkor az egész finanszírozási rendszer bukna, és aligha lehet majd megépíttetni az oroszokkal a reaktorokat.
Másrészt folyik egy versenyjogi vizsgálat is, ami azt nézi, hogy nem sérti-e az uniós jogot, hogy tender nélkül nyerték el az oroszok munkát. Itt is alapjában fúrhatja meg az egész beruházást a bizottság.
Ez a két vizsgálat még előkészítési fázisban van, és nem tudni, hogy egyáltalán lesz-e belőlük hivatalos eljárás Magyarország ellen. Mindkét ügyben még csak azt vizsgálják, hogy legyen-e hivatalos vizsgálat.
Nagy kérdés, hogy mennyire erősek a politikai aggályok a bizottságban az ellen, hogy Pakson az oroszok építkezhetnek. Amennyiben a bizottság politikailag motivált döntést hozott a fűtőelemügyben is, akkor újabb buktatók jöhetnek.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.