Népszavazást tartanak ma Luxemburgban arról, hogy adjanak-e szavazati jogot a bevándorlóknak

külföld
2015 június 07., 08:40

A szavazók arról döntenek, hogy az országban élő külföldiek (a lakosság 45 százaléka) megkapják-e a szavazati jogot a parlamenti választásokon.

A nagyhercegség Málta után az Európai Unió második legkisebb tagállama, lakóinak száma 555 ezer, ebből a külföldieké mintegy 245 ezer. A parlamenti választásokon való esetleges részvételük előfeltétele, hogy legkevesebb tíz éve az országban élnek, és korábban már legalább egy helyhatósági választásokon részt vettek.

photo_camera Egy szorosan nem kapcsolódó kép egy luxemburgi kerékpárversenyről (PASCAL PAVANI / AFP)

A referendumon a szavazók ezen kívül döntenek arról is, hogy a jövőben a választásokon való részvétel alsó korhatára az eddigi 18 év helyett 16 legyen. Egyben arról is szavaznak, hogy a miniszterek maximum 10 évet, azaz két ciklust tölthessenek hivatalban egyhuzamban.

Ami a külföldiek szavazati jogát illeti, Xavier Bettel liberális miniszterelnök támogatja az ezzel kapcsolatos reformot. Egy legutóbbi közvélemény-kutatáson a szavazásra jogosultak 53 százaléka a külföldiek részvételi joga ellen foglalt állást.

A referendum eredménye nem kötelező jellegű. Annak alapján a tervek szerint egy javaslatot dolgoznak ki, amely alapul szolgál egy új alkotmány kidolgozásához, amelyről egyébként 2017-ben újabb népszavazást terveznek.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.