Magánterületre épít kerítést a kormány a határon, ha a tulajdonosoknak nem tetszik a kártérítés ezért, akkor mehetnek a bíróságra

POLITIKA
2015 július 21., 16:01

Nagyjából ez derült ki eddig Lázár János és Giró-Szász András közös sajtótájékoztatóján, amit ma kivételesen nem csütörtökön, hanem kedden tartottak meg. Lázár elmondta azt is, hogy az EU hatóságai ma már akár 200-300 ezer Magyarországra bevándorlót sem tartanak kizártnak az idei évre, ezzel pedig hazánk az EU egyik "legveszélyeztetettebb" országa lett, mert az elmúlt hónapban már többen jöttek az EU felé a balkáni útvonalon, mint a Földközi-tenger felől.

A kerítés mintegy száz hektárnyi magánterületen épül meg, ezért a kormány kétféle kompenzációt fizetne, egyrészt egy egyszeri kártérítést, majd egy használatba vételi díjat is. Ennek tervezett összege 160-170 forint/négyzetméter lehet, amit Lázár János elmondása szerint a földtulajdonos akár majd meg is támadhat bíróságon, ha nem elégedett vele. De a bírósági eljárás nem halasztja el természetesen a kerítés építését, a terület igénybe vétele megkezdődik.

photo_camera Lázár János még a legutóbb tájékoztatón (MTI/Koszticsák Szilárd)

Kétféle határzárat fognak amúgy építeni, a nehezen megközelíthető, mocsaras szakaszokra, ami a határszakaszból mintegy 40 kilométert jelent, más jellegű szerkezetet húznak fel, mint ott, ahol a természeti adottságok miatt könnyebben átjárható a határ, és ami Lázár elmondása szerint az embercsempészeknek is kedvelt útvonala. Ide másfél méter mély alapozásra három méter magas oszlopot terveznek, erre pedig 70 centis szögesdrótot. Mindezt a Belügyminisztérium koordinációja mellett a Honvédelmi Minisztérium húz fel. Mindettől azt várják, hogy az ide érkező illegális bevándorlók száma radikálisan vissza fog esni.

A kormány egyben azt is tárgyalja, hogyan lehet újra bűncselekménnyé tenni az illegális határátlépést, ami jelenleg szabálysértésnek minősül.

Azzal kapcsolatban, hogy Magyarország volt az egyetlen ország, amelyik azt jelezte, hogy egyáltalán nem hajlandó egyetlen menekültet sem átvállalni más államoktól, Lázár elmondta, hogy más országok is hasonlóan tettek, csak ők húsz vagy ötven menekült befogadását vállalták, ami ugyanúgy egy nullás válasz, csak ők máshogy írták le.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.