„Most már nemcsak az a kérdés, hogy mi magyarok milyen Európában akarunk élni, hanem megmarad-e Európa olyannak, amilyennek most ismerjük”
– mondta Orbán Viktor Tusnádfürdőn, amikor arról beszélt, hogy szerint pár éven belül több százmillió bevándorlóval kell szembenézni Európának. A kormány plakátkampányai, a „bevándorlásról és terrorizmusról” szóló nemzeti konzultációja, az utóbbi idők fideszes nyilatkozatai és a magyar-szerb határfal építése alapján a kormány a bevándorlást tartja az ország egyik legsürgetőbb problémájának.
Most tekintsünk el attól, hogy a menedékkérők fele-kétharmada egy-két napon, héten belül továbbáll Ausztria és Németország felé, vagy hogy nincs adat arról, hogy a bevándorlók bármilyen bűncselekményt elkövettek volna Magyarországon. A bevándorlás – legalábbis ezzel az intenzitással Európában – tényleg komoly probléma.
De ha a kormány tényleg úgy gondolja, hogy már nem csak Nyugat-Európa, hanem Magyarország is bajban van, akkor vajon sok, sőt egyre több pénzt is fordít ennek a kezelésére? A bevándorlás ügyét a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal kezeli, aminek a központi költségvetésben ennyi különítettek el tavaly, idén, és a jövő évi költségvetésben:
Tehát jövőre semmivel sem költünk többet az egyre súlyosbodó migrációs nyomás ellenére (miközben például az Emmi kulturális államtitkárságának költségvetését 36,4 milliárdról 66,6 milliárd forintra emelik jövőre).
Ezenkívül jövőre a Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alapból 2 milliárd forint megy el, aminek a nagy része, 1,65 milliárd forint uniós pénz, és a költségvetésben több szó nem is esik a bevándorlásról/migrációról.
Ez eddig 11 milliárd. De láthatóan a kormány nem a svéd modellt utánozza, Magyarország inkább egy bevándorlót sem fogadna be. Erre milyen látható lépéseket tettek a rendőrök határokhoz átvezénylésén kívül?
A 6,5 milliárd forintosra tervezett magyar-szerb határzár felhúzását. Ez elvileg őszre lesz kész, és egyszeri kiadásnak tűnik, tehát jövőre akár jóval kevesebbet is költhet erre az állam.
Tehát a költségvetés alapján és a kerítéssel együtt – ha nem számoljuk ide a magyaroknak szóló, bevándorlók ellen uszító 300 milliós plakátkampányt – akkor
az állam idén összesen kb. 18 milliárd forintot fordít a bevándorlókra vagy ellenük.
Tehát 33 milliárd forint megy idén az EU legnagyobb problémájára. Miféle halaszthatatlan dolgokra költ még az állam ilyen csillagászati összeget?
Eddig ennyit szórt el a jegybank műkincsekre.
A budai Vár felújítására a kormány 2016 végéig 7,9 milliárdot költene, és 1,5 milliárdot a miniszterelnök és hivatalának leendő épületére, a Karmelita kolostorra.
Ennyi ment idén az évek óta veszteséges Hungaroringnek (amibe a következő három évben még 25 milliárdot ölnek, tehát évente a bevándorlásra fordított pénz kb. felét, hogy „stadionszerű” létesítményt építenek a lelátók helyére).
Ennyi pénzből gazdálkodik idén a Magyar Művészeti Akadémia (5,2 milliárd) és a Nemzeti Filmalap (5,1 milliárd).
Ennyit biztosít a költségvetés a Müpának.
Ennyi közpénzt kap az Operaház egy raktárra.
Egyelőre úgy néz ki, hogy két év alatt ennek a duplájába, 49 milliárdba kerül majd a 2017-es vizes sportok világbajnoksága.
Ennyit költünk a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságra.
Ennyiből működik az idén a köztévé (MTVA).
A terv szerint néhány év alatt összesen 183 milliárd forint ment volna stadionokra, és bár az egész káoszba fulladt, az biztos, hogy a bevándorlás kezelésénél idén is több pénz jut a totális érdektelenségbe fulladt magyar focira.
Az arányok az alábbi diagramokon láthatóak (az elképesztő, de mostanra meg sem tippelhető mértékű stadionépítések nélkül):
És ezek csak a többmilliárdos tételek, rengeteg pénz megy még el olyan apróságokra, mint a Nemzetstratégiai Kutatóinézet (1,2 milliárd), a Veritas Intézet (260 millió), a Design Terminál (600 millió), a Hungary Initiatives Foundation (600 millió), Orbán Viktor protokollja (500 millió forint), kormányzati kommunikáció (1,1 milliárd), stb.
Tehát amikor a kormány naphosszat arról hőbörög, hogy a nyugati civilizáció legnagyobb problémája a bevándorlás, és Magyarország kész cselekedni, akkor csak egy pillantást kell vetni a költségvetésre, hogy megtudjuk, tényleg komoly, átgondolt tervei vannak-e a kormánynak, vagy csak kihasználják a kommunikációs lehetőségeket.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.