Brit történész Magyarországról: A félelem, a tehetetlenség és az agresszió rossz dolgokat művel az emberekkel

Történelem
2015 december 07., 13:31
comments 853

Gwen Jones walesi származású brit történész 1995-ben, összesen három hónapra érkezett Budapestre, és maga sem gondolta volna, hogy évtizedekig itt marad. Jones, aki Magyarországot vallja második hazájának, a visegradrevue.eu-n nemrég megjelent cikkében számol be arról, hogyan lett szerelmes Budapestbe, és miért hagyta itt húsz év után választott hazáját.

"Amikor először magyar szót hallottam, azt hittem, a túlvilágról szól. Mintha visszafelé beszéltek volna az emberek egy Led Zeppelin-albumon, csakhogy ez lenyűgöző volt" - emlékszik vissza Jones. "Amikor megérkeztem, az emberek valóban értékelték a szabadságot, a kreativitást és a kísérletezést, legalábbis azokban a körökben, ahol szerencsés módon találtam magam. Olyan energia volt itt, amit nem nagyon lehetett tapasztalni az Egyesült Királyságban."

"A következő két évtizedben beleszerettem Budapestbe. Nagyszerű barátokra találtam, írtam egy doktori disszertációt és két könyvet a városról, esténként sokáig fennmaradtam, nagyokat sétáltam, keveset tervezgettem. Mindez hatalmas kiváltság volt, és remélem, nem pazaroltam el" - írja Jones, aki nagyra értékeli a magyar nyelvet, annak költészetét és profanitását. "Ha jól akarod érezni magad Magyarországon, és megvan rá a pénzed, az ország rád vár."

Jones ugyanakkor az utóbbi időben olyan változásokat tapasztalt, amelyek arra késztették, hogy végleg elhagyja az országot.

"Az ember nap mint nap olyan társadalmi egyenlőtlenségekkel szembesül, amik húsz évvel ezelőtt jórészt ismeretlenek voltak, vagy rejtve maradtak. Mindenki egyre morcosabb és frusztráltabb a szokásosnál. A félelem, az agresszió és a tehetetlenség rosszat művel az emberekkel. Az óriásplakátok akciós ételeket hirdetnek, vagy a kormány legújabb, háromszavas agitprop trükkjét, amit mintha egy 2010-es radikális jobboldali kiáltványból emeltek volna át. Az utcán ritkán esik meg, hogy az emberek megragadnák az alkalmat a kicsinyes konfliktusok megoldására. A verbális agresszió szintje elviselhetetlenné vált. És az ember a szemét becsukhatja ugyan, de a fülét nem tudja becsukni: mindezt nem lehet nem hallani"

- írja Jones, aki húsz év után távozott Magyarországról. Most Berlinben él.

(visegradrevue.eu)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.