Kemény szavakkal sajnálkoznak most sokan a Brexit miatt. Visszatérő gondolat, hogy David Cameron brit miniszterelnök ostoba önzősége egész Európát veszélybe sodorja.
Az oxfordi történészprofesszor és politikai elemző érzelmes és nagyon fájdalmas cikkben szomorkodik a Brexit miatt a Guardianon. Élesen támadja a kilépéspártiak demagóg propagandáját, a bulvárlapokban megjelent butaságokat, de nem kíméli az EU-párti értelmiség lustaságát és gyenge kampányát sem.
Szerinte három fontos történelmi helyzet vezetett ahhoz, hogy az EU már nem népszerű Nagy-Britanniában:
Úgy véli, hogy Nagy-Britannia és Európa egysége is veszélybe került, és Vlagyimir Putyin orosz elnök a legnagyobb nyertese a népszavazásnak. Ugyanakkor arra figyelmeztet, hogy a Brexit ellenzőinek is mindent meg kell tenniük azért, hogy a kilépés minél simábban menjen.
A Financial Times publicistája szinte apokaliptikus jövőt jósol: az Egyesült Királyság szétesik, a szélsőségesek egész Európában megerősödnek, a brit gazdaság hanyatlani fog, a vidéki területek elszegényednek.
A németek és a franciák nem teszik majd meg azt a szívességet, hogy a briteknek előnyös szerződésekre cseréljék fel a tagságot, hanem ott nehezítik meg a britek európai piachoz jutását, ahol csak lehet.
Mindezért az önző céljai miatt hazardírozó David Cameron miniszterelnököt és a hazugságokkal manipuláló Boris Johnson volt londoni polgármestert teszi felelőssé.
A hamburgi Die Zeit kiadójának vezetője szerint azért nagyobb hülyeség, mert Hitlerről nem lehetett előre biztosan tudni, hogy mit fog csinálni, ám a Brexit következményei nyilvánvalóak voltak, csak nem vették figyelembe.
Nagy-Britannia szerinte darabokra hullik szét hamarosan, és úgy eljelentéktelenedik a világpolitikai súlya, mint Ausztriának a Habsburg Birodalom bukása után. Kis-Anglia lesz belőle, és 400 év dicsősége lesz oda örökre.
Ugyanakkor a britek nélkül az EU is nagyot gyengül, és könnyen Eurázsia nyugati nyúlványává válhat. Szerinte a választás figyelmeztetés Brüsszelnek is, hogy elég az integrációból, figyelni kell a nemzeti szuverenitásra vonatkozó igényekre.
A bolgár politológus és liberális think tank-vezető szerint alapvető tanulság, hogy az embereket már nem érdekli, hogy mit mond az elit. 10-ből 9 közgazdász azt mondta, hogy a kilépés rossz lesz, mégis megszavazták. A sztárok és celebek túlnyomó többsége is a maradás mellett kampányolt, de hiába.
Európa-szerte felerősödik szerinte most a széthúzás, és nacionalista forradalmak kerülnek szembe a most meghatározó világvárosokkal és azok lakóival.
A volt svéd miniszterelnök szerint az európai egység fokozatosan erősödött az elmúlt évtizedekben, de ennek most jó eséllyel vége. Ha Európa visszatér a régi vetélkedő és megosztott politikájához, annak beláthatatlanok lesznek a következményei, ezért nagyon nagy most a politikusok felelőssége.
A volt spanyol külügyminiszter szerint David Cameron önzősége miatt került veszélybe Európa. Nyert 13 hónapot, hogy még miniszterelnök lehessen, de végül elvesztett mindent. A brit gazdaság nagyon meg fogja ezt szívni, és Európa-szerte megerősödhetnek a széthúzást óhajtó erők.
Itt az idő, hogy az értelem legyőzze a szenvedélyt, de egyelőre ez nem látszik.
Az amerikai történész-politológus szerint a Brexit okozta legsúlyosabb károk sosem látszanak majd, mert a meg nem valósuló üzletek, a kihagyott befektetések, a kibontakozni nem tudó tehetség természeténél fogva láthatatlan.
Szerinte a racionalitással szembemenő eredmény figyelmeztetés az USA-nak: könnyen lehet Trumpból elnök, mindegy mekkora hülyeségeket mond.
Címlapkép: TBG
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.