Oroszország választ, de ez az oroszokat nem nagyon érdekli

külföld
2016 szeptember 18., 05:43

Vasárnap reggel megkezdődött Oroszországban a parlamenti választás.

Mivel Oroszországban tizenegy időzóna van, a választási helyiségeket nem egy időben nyitották meg, először az orosz Távol-Keleten lehetett szavazni.

Az Állami Duma 450 új képviselőjét választják újra, a ház tagjainak felét a hagyományos módon, országos pártlistáról, a másikat pedig az idén újból bevezetett egyéni körzetek alapján.

Elemzők és közvélemény-kutatók nem számítanak drámai változásra a Putyin követői által dominált szövetségi alsóház (Állami Duma) újraválasztása során: a felmérések szerint a törvényhozásban magabiztosan megtartja domináns pozícióját a Vlagyimir Putyin elnök mögött álló Egységes Oroszország párt, és valószínűleg nem lesz olyan, parlamenten kívüli radikális ellenzéki párt, ami képes lenne frakciót alakítani.

Az állami Összoroszországi Közvélemény-kutatási Központ legfrissebb felmérése szerint a dumában csak az eddigi parlamenti pártok, vagyis az Egységes Oroszország mellett Vlagyimir Zsirinovszkij liberális demokratái - ők költöttek a legtöbbet a kampányra -, Gennagyij Zjuganov kommunista pártja és a szocialista Igazságos Oroszország párt alakíthat majd ismét frakciót. Ez utóbbi politikai erőnél azonban kétséges, hogy végül sikerül-e átlépnie az ötszázalékos küszöböt.

Ezek a pártok többnyire Putyin ellenőrzött ellenzékét alkotják, hiszen a túl kritikus képviselők többségétől már korábban elvették a mandátumukat, és eltiltották őket a komoly kampányolástól is.

A parlamenten kívüli, egymással is rivalizáló, nyugatos, liberális parlamenti pártok, a Jabloko és a Népi Szabadság Pártja (Parnasz) vezetői más mérésekre hivatkozva, nyilatkozataikban reményüket fejezték ki, hogy ők is képesek lesznek majd frakcióalakításra, ezt azonban kevesen gondolják így.

Az idei parlamenti választásokra 14 párt tudott országos listát állítani. A várakozások szerint az egyéni körzetekben elért eredmények alapján összesen talán kilenc pártnak lesz képviselője a dumában.

Vasárnap választják meg 39 régió képviseleti szerveit, az Oroszországi Föderációt alkotó 85 entitás közül hétnek a vezetőjét, valamint kb. 5 ezer önkormányzatot. Az összesen 38 ezer mandátumért több mint 103 ezer jelölt indul 49 párt és hat társadalmi szervezet képviseletében.

Most tartanak először orosz választást a korábban Ukrajnához tartozó, 2014-ben elfoglalt Krímben is.

A legutóbbi parlamenti választások után, 2011-ben Oroszországban több helyen Putyin-ellenes zavargások törtek ki, miután választási csalásra utaló bizonyítékok kerültek elő.

Annak ellenére, hogy az orosz gazdaság nagyon rosszul teljesít, közben orosz csapatok avatkoztak be a szíriai polgárháborúba, és 1990 óta nem látott mértékű a feszültség a nyugat és Oroszország között, nemzetközi megfigyelők szerint a mostani kampány emberemlékezet óta az egyik legeseménytelenebb volt. Az egyre szélesebb körű választói apátia alacsony részvételi arányt vetít előre a választáson is.

A választásnak már csak azért sincs akkora tétje, mert Putyin igazi kritikusait eleve eltiltották attól, hogy széles tömegek előtt kampányoljanak. A tévébe is leginkább csak az elnök ellenőrzött ellenzéke került be, vagyis azok a pártok, akik ugyan hivatalosan ellenzékiként ülnek a parlamentben, de sok vizet nem zavarnak. (BBC)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.