„Mi, magyarok mindig népszavazáson döntöttünk a jövőnket érintő legfontosabb ügyekben” - írta és mondta mostanában Orbán Viktor, de annyiszor, mintha igaz lenne.
Bőven lett volna olyan alkalom, amikor a mostani népszavazásnál indokoltabb lett volna megkérdezni a népet.
Az alaptörvény például egészen biztosan több embert érint, mint a menekültkvóta. Nem erősítették meg referendummal, Orbán Viktor azt mondta, hogy nem híve a népszavazásnak az új alkotmány kérdésében, "azért választják meg a képviselőket, hogy a mindenkire tartozó fontos kérdésekben döntsenek, és csak kivételes esetben forduljanak a választókhoz".
Az alaptörvény ugyanakkor nehezítette a későbbi népszavazásokat. Akkor is, amikor valaki ezzel próbálkozott:
„Egyetért Ön azzal, hogy a demokrácia alapelvének megfelelően a magyar állampolgárok népszavazással bármiről dönthessenek?”
De ennél azért komolyabb kérdésekben is komoly népszavazás elhárító lett.
Nem vagyunk Svájc, ahol mindenről megkérdezik az embereket, így aztán rengeteg kérdés fennakad a szűrőn. Nem mindig teljesen érthetetlenül. Idén nem ment át például az az állampolgári kezdeményezés sem, hogy
„- Egyetért-e Ön azzal, hogy II. Rákóczi Ferenc, Széchenyi István, Deák Ferenc, Kossuth Lajos földi maradványai az Országház Felsőházi termében (Felsőházában) kerüljenek végső elhelyezésre, hogy szellemiségükkel vigyázzák a jelen és jövő politikusait?"
vagy ez sem
"Akarja-e, hogy minden magyar állampolgár -aki magyarországi, bejelentett lakóhellyel rendelkezik-, havi nettó 100 000 Ft, a kisgyermeket váró édesanyák pedig havi nettó 200 000 Ft alanyi jogon járó juttatást kapjanak?"
Voltak viszont olyan témák, amikben a hirtelen népszavazásbarát kormány mércéjével mérve már szavaznunk kellett volna, hiszen majdnem minden magyart érint, az ország sorsát évtizedekre meghatározza.
Ha azt vesszük alapul, hogy a kormányzati szórólap szerint Brüsszel a bevándorlók elutasítása miatt akkora büntetést helyezett kilátásban, amennyiért egy magyar ember átlagosan 39 évet dolgozik, akkor a következő témákban kellett volna népszavazást tartani:
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.