A parlament hozzájárulása kell a Brexit elindításához

külföld
2016 november 03., 10:35
comments 241

Komoly vereséget szenvedett a brit felső bíróságon Theresa May kormányfő. A bíróság ítélete szerint May véleményével szemben a kormánynak nincs joga önállóan kezdeményezni Nagy-Britannia kilépését az EU-ból, mert ehhez a parlament hozzájárulása szükséges.

"A brit alkotmányosság alapszabálya, hogy a parlament szuverén" - indokolta Lord Thomas of Cwmgiedd főbíró a döntését.

Ezzel azonban még nincs vége az ügynek, mert a kormány szinte biztosan megtámadja az ítéletet a legfelsőbb bíróságon.

És még az sem teljesen tiszta, hogy a gyakorlatban mit jelent az ítélet. Azt, hogy a parlament akár meg is akadályozhatja a kilépést, vagy csupán azt, hogy a kormány - ami királyi előjogára, a végrehajtó hatalom gyakorlására hivatkozva gondolta magáénak a kilépés kezdeményezésének a jogát - csak a parlamenttel folyamatosan egyeztetve tárgyalhatja a kilépés részleteit az EU-val.

Ahogy egyelőre az sem teljesen tisztázott, hogy mit jelentene a parlamenti elutasítást, vagyis hogy

magát a Brexitet akadályozhatnák-e meg ezzel, vagy csupán az erről szóló megállapodást,

ami végső soron azt jelentené, hogy Nagy-Britannia a kilépés menetének szerződéses rendezése nélkül kényszerülhet kilépésre. (Via The Guardian)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.