Ki a cigány?

életmód
2013 június 04., 07:29

Erre és más kérdésekre próbál választ adni a Kérdések és válaszok a cigányságról című új könyv, aminek az a célja, hogy „a közgondolkodásban és közbeszédben erősen jelen lévő előítéletek helyett tényeken és adatokon nyugvó válaszokat” adjon az olvasóknak. A kötetet szerda este mutatják be a budapesti KuglerArt Szalonban.

A 170 oldalas könyv írói (Szuhay Péter antropológus és Fleck Gábor szociológus kutató) ezekre a kérdésekre keresték a választ:

  • Van-e cigány színvilág?
  • Valóban a cigányok vérében van a zene?
  • A romák kultúrája a kívülállás kultúrája?
  • Lehet-e cigány képzőművészetről beszélni?
  • Cigány zene-e a cigányzene?
  • Ki tekinthető cigánynak?

A 2003-2004-es szociológiai vizsgálat a magyarországi cigányság létszámát 550 ezer és 600 ezer közöttire tette, pedig a 2001-es népszámláláson csak 194 ezren mondták magukat cigánynak. A 2011-es népszámláláson már 309 ezren vallották magukat cigánynak, de szakértői becslés akkor nem készült. (MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.