A Napot fogja figyelni a NASA

TUDOMÁNY
2013 június 08., 14:40
  • Kutató műholdat indít a NASA, hogy a Nap felszínhez közeli légrétegét tanulmányozza.

Június 26-án a kaliforniai Vandenberg légibázisról indul a Pegazus XL űrrakéta, a fedélzetén az IRIS (Interface Region Imaging Spectrograph) naptávcsővel, amivel a kutatók megfigyelhetik, hogyan mozog a naplégkör gázanyaga, és hogyan vesz fel energiát és melegszik fel, amikor a Nap alacsonyabb légköri rétegén áthalad.

A Nap látható felszíne és a külső légköre (napkorona) közötti régió bocsátja ki a legnagyobb mennyiségű ultraibolya-sugárzást, ami befolyásolja a Föld körüli kozmoszt és így a Föld éghajlatát. Az IRIS-nek ultraviolára érzékeny detekrora van, ami néhány másodpercenként nagy felbontású képeket tud csinálni az eddigiekhez képest egészen kicsi, 241 km átmérőjű napterületekről.

Kétéves küldetése idején a műhold olyan Föld körüli pályára áll, ami majdnem közvetlenül a sarkok felett halad el, és mindennap ugyanakkor keresztezi az Egyenlítőt. Ezen a útvonalon, 627-675 kilométer magasan szinte folyamatosan tudja megfigyelni a Napot. (MTI)

And now for something completely different: talán nem adok ki stratégiai vállalati titkot, ha elárulom, hogy ez fogadott ma a szerkesztőségben. VIA

flipcsart

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.