Tényleg meg kellett már szűrnie a köznevelési államtitkárságnak a tanárszakokra jelentkező diákok tömegeit. Nem csoda, hogy Hoffmann Rózsáék alkalmassági vizsgát is kérnek a jelentkezőktől. Hogy erre mekkora szükség van, azt talán jól mutatja az ELTE PPK (Pedagógiai és Pszichológiai Kar) elmúltnyolcévének jelentkezési statisztikája.
Az ELTE és a Rektori Konferencia a szűrés bevezetésével sem értett már egyet. Így aztán el lehet képzelni annak mennyire örültek, amikor Hoffmann május 31-én szólt nekik, hogy az írásbeli után egy laza szóbeli alkalmassági vizsga is kéne.
az Emberi Erőforrások Minisztériumának köznevelésért felelős államtitkára, dr. Hoffmann Rózsa, 2013. május 31-én levélben felhívta Egyetemünket arra, hogy a felvételi eljárás keretében szóbeli pályaalkalmassági vizsgát szervezzünk
- Ez így hektikus, nem tartjuk helyesnek. Ami most történik, az nem jó a diákoknak - foglalta össze az ELTE eléggé félreérthetetlen álláspontját Fábryi György rektorhelyettes Elmondta, hogy persze nincs választásuk, megszervezik a szóbeli vizsgát.
Mondjuk a PPK már az írásbeli részt sem spilázta túl, aki megjelent a vizsgán, az át is ment rajta
Úgy tűnik, hogy hiába szeretné Hoffmann Rózsa a tengernyi tanárszakra jelentkező felvételizőt megrostálni, az ELTE ebben nem mutatkozik partnernek.
Ez látszik például a szóbeli alkalmassági kiírásából is.
Pedagógiai témájú szöveg alapján egy konkrét nevelési helyzet értelmezése, véleményezése
Olyan bonyolult helyzeteket kell elemezni, mint például:
A szóbeli következő része még ennél is durvább.
A jelölt által szabadon választott pedagógiai jellegű olvasmányról szóló beszámoló értékelése
Ez egyrészt lehet BÁRMILYEN saját olvasmány, vagy a következő húzós listából valami
Mondjuk a vizsga legszívatósabb része csak ezután következik:
A jelentkező által előzetesen megküldött motivációs levél alapján beszélgetés a felvételizővel arról, hogy miért kíván tanár lenni
- Én is ott leszek a vizsgán. Ezek jó hangulatú beszélgetések lesznek, a diákoknak nincs mitől félniük - mondta vészjóslóan Fábryi rektorhelyettes, és mániákusan felnevetett.
UPDATE:
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.