Magyarországnak igyekeznie kéne fenntartani az emberi jogok védelmének magas szintjét.
Navi Pillay, az ENSZ emberi jogi főbiztosa kedden felszólította a magyar kormányt a 4. alkotmánykiegészítés visszavonására. Pillay közleményében a Velencei Bizottság kritikus jelentésére hivatkozik. A bizottság szerint az alkotmánykiegészítés "tartósította a bíróságok függetlenségének problémáját, aláásta az alkotmányos kontrollt és veszélyezteti a fékek és egyensúlyok rendszerét".
Üdvözöljük a Velencei Bizottság véleményét, amely megerősíti aggályainkat, amiket a 4. alkotmánykiegészítés márciusi elfogadásakor megfogalmaztunk.
Pillay értékelése szerint az alkotmánykiegészítés megerősítette az Országos Bírói Hivatalt vezető politikai delegált pozícióját a bíróságok felett, miközben a bírói önigazgatásról egy szót sem ejt. "Véleményünk szerint ez gyakorlatilag aláássa a bírák függetlenségét, amely az emberi jogok védelmének alapja" - írta.
Pillayt különösen aggasztja, hogy értelmezése szerint az új alaptörvény eltörli az Alkotmánybíróság 2012 előtt születet határozatait, pedig "évek alatt azok formálták és alakították a gyakorlatban az emberi jogi szabályokat". Itt meg kell jegyeznünk, hogy az alkotmány negyedik kiegészítése nem kimondottan tiltja a hivatkozást a 2012 előtti alkotmánybírósági ítéletekre, sőt, a bíróság az alaptörvény elfogadása óta is hivatkozott már korábbi ítéletére - ezzel érvelt a bizottsági kritikára adott válaszában a kormány is.
A Velencei Bizottsághoz hasonlóan Pillay is bírálta a gyakorlatot, hogy a sarkalatos törvényeket gyakran egyéni képviselői indítványként, a hatásvizsgálatokat és kötelező egyeztetéseket megkerülve nyújtja be a kormánytöbbség. "Hivatalom átfogó jogi elemzései ezt már 2010 óta problémaként azonosították, mivel ezzel a későbbi, kisebb parlamenti többségek lehetőségét korlátozzák a szociálpolitika, a fiskális politika és a családpolitika megváltoztatására.
Egyetértek a Velencei Bizottság megállapításával, hogy mindez komoly fenyegetés a demokráciára.
Pillay értesült a magyar kormány szándékáról, az alkotmány 5. kiegészítéséről, de szerinte az abban foglalt engedmények "nagyon csekélyek".
Via OHCHR
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.