Több mint hatszáz törvényt fogadott el három év alatt a parlament, ezek azonban semmilyen veszélyt nem jelentenek a demokráciára
- mondta a Kossuth rádiónak adott vasárnapi interjújában Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes és igazságügyi miniszter.
Az elmúlt három évben meghozott rengeteg törvény minőségében is kitűnik Navracsics szerint, hiszen a parlament újraalkotta az alaptörvényt, az összes sarkalatos jogszabályt és a legjelentősebb szakpolitikai törvényeket. Mivel azonban ezek semmiféle veszélyt nem jelentenek a demokráciára, szerinte egy idő után a külföldi aggodalmak is lehiggadnak majd.
A Velencei Bizottság Alkotmánybíróságot védő kritikájáról Navracsics elmondta, hogy ha a bizottságban helyet foglaló alkotmányjogászok amellett érvelnek, hogy az Ab-nál nincs fontosabb testület, az felveti "a szakmai sovinizmus vádját".
Ráadásul míg a Velencei Bizottság azt mondta, hogy azt mondja, Magyarország súlyosan csorbította az Ab hatáskörét, addig maga az Ab jelentette ki, hogy a mostani hatásköri rendszerben a testület jól tud működni, tette hőzzá mindehhez Navracsics.
Hasonlóan nem szakmai, hanem politikai ellenállás alakult ki az Unióban a bírósági ügyáthelyezésekről is. Szerencsére ezt a magyar kormány csak rövid távú megoldásnak gondolta (és amúgy más országokban is van ilyen!), és végül feladták ezt a tervet, és inkább előrehozzák az igazságszolgáltatás-fejlesztési terveinek a megvalósítását.
Navracsics beszélt arról is, hogy Közép-Európa mindig értékes területnek számított, ezért mindig valamilyen szövetségi rendszerbe tartoztak az itteni országok. És ha ebből a szempontból értékeljük az uniós tagságot, akkor azt látni, hogy Magyarország eddigi geopolitikai elkötelezettségei közül az EU a legjobb. Egyrészt "itt legalább vitáink lehetnek", hiszen korábban meg sem hallgatták a magyarokat. Másrészt "érvényesíthetjük - még ha súlyos viták árán is - a saját megoldásainkat, és beleszólhatunk Európa jövőjének alakításába"
A bankadótól kezdve a romák felzárkóztatási stratégiáján keresztül a totalitárius rendszerek áldozatainak európai emléknapjáig "mi mindent hoztunk mi be az Európai Unióba.
(MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.