Snowden állítólag menedékjogot kért Oroszországban

külföld
2013 július 01., 21:35

De az is lehet, hogy 15 másik országban kérne menedékjogot. Ha egyáltalán Moszkvában van, mert erről még továbbra sem győzött meg senki.

Azt, hogy Moszkvában kért menedékjogot, legendásan megbízható orosz hírügynökségek jelentették egy Kim Sevcsenko nevű konzuli tisztviselőre hivatkozva. Ő azt állította, hogy egy brit állampolgár, Sarah Harrison adta át Edward Snowden menedékkérelmét, amit már továbbítottak is az orosz külügyminisztériumnak.

Harrison ezek szerint a Wikileaks munkatársa, és már Hong Kongban is Snowdennel volt, együtt repültek Moszkvába.

Az Interfax és a Ria Novosztyi beszámolója előtt nem sokkal Vlagyimir Putyin is megszólalt az ügyben. Ő azt mondta, hogy

Ha [Snowden] itt akar maradni, annak egy feltétele van. Abba kell hagynia amerikai barátaink aláásását, hangozzék ez bármilyen furán tőlem.

Azt is mondta, hogy nem fogják kiutasítani Snowdent - aki, még ha Moszkvában is van, nincs orosz földön, vagyis jogilag nem is tudják kiutasítani. Putyin a gáztermelő országok fórumán beszélt, ahol egyébként kereskedelmi háborút hirdetett a gázpiac liberalizálására, azaz az Oroszországhoz hasonló monopolszállítók megtörésére készülő EU ellen.

Putyin tagadta, hogy az orosz titkosszolgálatok megkörnyékezték volna Snowdent.

Nem a mi ügynökünk és nem is működött együtt velünk. Teljes felelősséggel állíthatom, hogy még most sem működik együtt velünk, és mi sem vele.

Az oroszországi menedék mellett más lehetőségek is felmerültek. A putyini hatalom szócsöve, az Izvesztyija például arról írt, hogy a gáztermelők fórumán vendégeskedő venezuelai elnök, Nicolas Maduro viheti haza magával Snowdent. Akinek azért lett sürgős, hogy új célországot találjon, mert Ecuador nem tűnik túl befogadónak.

Via The Daily Beast, Washington Post, AP

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.