Horvátország az EU-csatlakozással keresi a lehetőségét Hernádi Zsolt kihallgatásának

bűnügy
2013 július 11., 10:36

A Legfőbb Ügyészség és a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium azt mondja, hogy még hozzájuk sem érkezett még hivatalos megkeresés a horvát ügyészségtől Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatójának kihallgatása ügyében.

Európai elfogatóparancs

A korrupció és a szervezett bűnözés elleni fellépést irányító horvát ügyészség (USKOK) a honlapjára írta azt, hogy Horvátország európai uniós csatlakozása új feltételeket teremtett ahhoz, hogy biztosítsák Hernádi Zsolt megjelenését a vizsgálati eljárásban, tekintettel a tagországok között a büntetőügyekben megvalósuló igazságügyi együttműködésre. Így nemzetközi jogsegéllyel kérték az illetékes magyar szerveket, hogy adják oda az első kihallgatásra szóló idézést a gyanúsítottnak.

Az USKOK a választól függően dönti majd el, hogy kiadja-e az európai elfogatóparancsot. Az USKOK július 4-én döntött arról, hogy folytatja a tavaly decemberben leállított nyomozást Hernádi Zsolt ellen.

Kenőpénz

A zágrábi megyei bíróság tavaly novemberben első fokon háborús nyerészkedésért, hivatali visszaélésért és vesztegetésért 10 év börtönre ítélte Ivo Sanader volt kormányfőt. Az egyik vádpont szerint Sanader a magyar Mol olajipari társaságtól 10 millió euró kenőpénzt kapott, hogy ezért a Mol – a veszteséges gázüzletágat kivéve – irányítói jogokat szerezzen az INA felett.

Ivan Turudic bíró az ítélet indoklásában azt állította, hogy a horvát kormány és a Mol által kötött megállapodások károsak Horvátországnak. A Mol visszautasította a Sanader-ítéletben elhangzottakat, és közölte, hogy soha nem korrumpált egyetlen politikust sem, és nem adott pénzt azért, hogy megszerezze az INA irányítási jogait.

A Mol továbbra is fenntartja, hogy a vádak megalapozatlanok, amit nemzetközi jogi szakértők is megerősítettek, és a Mol a korábbiaknak megfelelően továbbra is minden illetékes hatósággal együttműködik az ügyben.

(MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.